Basın Açıklamaları
Meclis Konuşmaları
Soru Önergeleri
Soru Önergesi Cevapları
Kanun Teklifleri
Meclis Araştırma Önerileri
Genel Görüşme Önergeleri

Engelliler Haftası

Sayılarının kaç kişi olduğu tam olarak bilinmese de bilinen şu ki hepimizin hayatında bir engelli var. Ve biz biliyoruz ki engellinin sorunu engellinin yakınlarını, ailesini dikkate almadan çözülemez.

Engelli bireyler ve ailelerinin karşılaştıkları sorunlar öylesine çok ki. Bin bir fedakarlık ve çabayla sosyal, hukuki, ekonomik kısacası yaşanan tüm engellerle en çok engelli yakını ailelerimiz uğraşıyor. Maalesef  10-16 Mayıs haftası   ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın sorunlarını bir kez daha gündeme getirmenin ötesine geçemiyor.

Okula devam eden engelli sayısının yalnızca yüzde 2 olduğunu kaçımız biliyoruz?

Her iki engelliden birinin okur-yazar olmadığının farkında mıyız?

Engellilerin kullanmak zorunda oldukları cihazları için SGK’nın yaptığı ödemenin yetersizliğini ve tıbbi malzeme fiyatlarının ne kadar olduğunu biliyor muyuz?

Kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin  5378 sayılı Kanunun Geçici 2. Maddesi kapsamında; engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam, eşit ve etkin katılımı ile hizmetlerden eşit biçimde yararlanmalarını temine yönelik düzenlemeleri yapmaları konusundaki tanınan süre 7 Temmuz 2012’de bitecek olmasına rağmen henüz sorumluluk makamındaki hükümette bir faaliyet ne yazık ki yok.

Mağduriyeti tespit edip engelleri ortadan kaldırmak yerine görme engelli vatandaşımıza ''Gözlerin görmüyor, ama bu halde bile sana iş vermişiz'' diyerek lütufta bulunduğunu zanneden zihniyet yüzünden bugün maalesef engelliler mağdur edilmeye devam ediyor.

Biz  hayatı paylaşmak için engel olmadığına  inanıyoruz  ve engellilerin göremeyen gözlerine ışık, duyamayan kulaklarına ses ve konuşamayan dillerine söz olmak için varız. Engelli vatandaşlarımız ile birlikte el ele tüm engelleri aşacağımıza inanıyoruz. Çünkü  biz biliyoruz ki hareket "ellerde ve ayaklarda" değil, "beyinde ve yürekte" dir.

Ruhsar DEMİREL

MHP Gen.Bşk.Yrd