Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Ruhsar Demirel 19.Ertuğrul Gazi Şöleni'nde

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel,MHP İl,İlçe teşkilatları,diğer siyasi parti temsilcileri,Stk’lar,devlet erkanı’nında katıldığı Şölen’de MHP’liler ilgi odağı oldu.

Osmanlı Devleti bu topraklarda kuruldu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını yapan Ertuğrulgazi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlhami Dayar,”Bu yıl 19.kutladığımız etkinlikler ilimiz için çok önemli. Osmanlı Cihan Devleti’nin temelleri 1299 yılında Karacaşehir Köyü’nde atıldı. Devlet adına ilk yapılması gerekenler olan paranın basılması ilk verginin toplanılması bu topraklarda oldu. Daha sonra Söğüt’e geçilerek devletin kuruluşu tamamlandı. Bu tarihçiler tarafından da doğrulanmıştır. Bizim amacımız bu etkinlikle Osmanlı Cihan Devleti’nin Eskişehir’de bu topraklarda kurulduğunu Türkiye ve Dünya kamuoyuna anlatmaktır” dedi.

Karacaşehir, millet ve devlet olma irademizin sembolüdür.
Yörük Beyi Yusuf Tezcan da etkinliklere Kırgızistan, Kazakistan, Afkanistan, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nden devlet adamı, akademisyen ve sanatçıların katıldığını söyledi.

Etkinlik boyunca vatandaşlara Yörük pilavı ikram edildi.

19.Geleneksel Ertuğrulgazi Şurası ve Yörük Etkinlikleri,Eskişehir odunpazarı Karacaşehir Köyü’nde düzenlenen törenlerle sona erdi.

 Kaynak Haber : Yusufiyeli Cengiz AKYILDIZ

19. Geleneksel Ertuğrulgazi Şurası Ve Yörük Şenlikleri