Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Tecavüz Mağduru Kadına Kürtaj Yok

Öldürüp kafasını kestiği tecavüzcüsünden hamile kalan, ancak bebeği doğurmak istemeyen Nevin’e ‘29 hafta’ seti çekilmesi tartışma yarattı

Isparta’da kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider’i tüfekle vurduktan sonra başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım’ın 29 haftalık hamile olduğu için kürtaj yapılamayacağına karar verildi.
Olayın ardından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Yıldırım, mahkemede verdiği ifadede, “Ölsem bile bu çocuğu doğurmayacağım” demişti.

‘Gebelik sonlandırılamaz’

Yıldırım’ın avukatı “Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma” ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nun 99. maddesinin işletilmesini talep etmişti. Ancak Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım’ın 29 haftalık hamile olduğu belirlenince, Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen raporda gebeliğin sonlandırılamayacağı belirtildi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülnihal Bülbül, Yıldırım’a her türlü desteğin sağlanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “29 haftalık gebeliğin alınması tartışmaya açık bir konu. Ancak anne, ‘Doğurmaktansa ölmeyi göze alırım’ diyorsa, bu sözleri dikakte almak lazım. Kendini bu kadar kötü hisseden, psikolojisi bozuk bir kadın var. Bebeğin yaşama hakkı var fakat bu kadınların telef olmasına izin mi vereceğiz? İntihar etmeye kalkabilir, farklı şeyler deneyerek düşürmeye çalışabilir. Devlet kurumlarının dikkatli olması gerekir. Kadının hayatını riske etmemek şart. Önce annenin can sağlığı önemli.”Feminist yazar Ayşe Düzkan ise, “Hamileliğini bitirmesine izin yok. Bebek 29 haftalık ama Nevin de dediği gibi canına kıyacak kadar cesur.

Toplumun ve devletin her şeyini elinden aldığı bu kadının canı, sağlığı ve mutluluğu bence en önemlisi. Nevin konuyla ilgili şefkat ve doğrulukla bilgilendirilsin ve belki de hayatında ilk kez, bu kez o ne isterse o olsun. Zaten artık bunu yapacak güçte” dedi.

Kanun ne diyor?

Türk Ceza Kanunu’nun 99. maddesinde, “Kadının mağdur olduğu bir suç sonucunda gebe kalması halinde süresi 20 haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla gebeliği sona erdirene ceza verilmez” ifadeleri yer alıyor.

‘Suçun bedeli kadına yükleniyor’

“Kürtaj Haktır, Karar Kadınların” platformu bugün saat 13.00’te Taksim Meydanı’nda eylem yapacak. Platformun eylem çağrısı özetle şöyle: “Nevin, her ne olursa olsun gebeliği sonlandırmak istiyor. Tecavüze maruz kalan kadınlar uygulamadaki sorunlar, yasal ve fiili engellemeler nedeni ile kürtaj haklarını kullanamıyorlar. ‘Kadına istemediği gebelik sürecini yaşatmayacak şekilde prosedür hızlandırılsın’ demek üzere tüm kadınları Taksim Meydanı’na davet ediyoruz.”

Doktor vekillerden Nevin’e destek:

Doğum için ısrar edilmemeli

Nevin’in “ölsem bile bu çocuğu doğurmayacağım” sözleriyle başlayan “kürtaj” tartışmasında kadın milletvekilleri de görüşlerini açıkladı. Tıp doktoru kadın vekiller, Nevin doğum yapmak istemiyorsa bu konuda ısrar edilmemesi ve bir önce psikolojik yönden gözetim altına alınması gerektiğini kaydetti.

BAHAR ATAKAN Ankara

Bebeği boğarak öldürebilir

- CHP İzmir Milletvekili, tıp doktoru Hülya Güven: Nevin, bebeğini doğurmak istemiyorsa, savcılık uygun zamanda, uygun koşulları sağlayarak kürtaj koşullarını oluşturmalı. Bebeğin tecavüz sonucunda olması nedeniyle savcılığın olumlu karar vermesi gerekir. Nevin yasal olmayan yollarla bebeği düşürmeye çalışacak. Ya Nevin ölecek ya da bebek. Bebek ölmese bile engelli doğacak. Bebeğin doğması durumunda ise anne, bakmak istemeyeceği için boğarak öldürebilir. Nevin’e psikolojik destek sağlanmalı ve çok iyi gözlem altında tutulmalı.

İstemiyorsa doğum yapmamalı

- Ak Parti İstanbul Milletvekili, tıp doktoru Türkan Dağoğlu: Nevin’in doğum yapmaması gerektiğine inanıyorum. İstemiyorsa yapmamalı. Yedinci haftadan sonra anne karnındaki bebeğin parmak izinin oluştuğunu ve birey olduğunu kabul eden bir hekimim. Ancak burada evin’in doğum yapması konusunda ısrar edilmemeli. Doğumun yapılması yönünde karar verilmesi durumunda ise Nevin için psikolojik destek verilmeli ve can güvenliği sağlanmalı.

Kadın, çocuğun annesi olmaz

- MHP Eskişehir Milletvekili, tıp doktoru Ruhsar Demirel: Ruh sağlığının yerinde olmadığı, yaşanan tablodan belli oluyor. Bu durumdaki anne, çocukla yaşayamaz. Belki doğum sürecini bile geçiremeyebilir. Nevin’in gözetim altında tutulması gerekir. Anne kendi canına zarar vermemeli. Yasaların tekrar gözden geçirilmesi için örnek alınması gereken bir dosya. Bilirkişilerin görüşünün alınması lazım. Anne rahminde olsun olmasın, doğmamış bebeğin hakkını korumakla beraber doğacak bebek, anne ile ne kadar sağlıklı hayat sürdürebilir? Nevin o çocuğun annesi olmayacaktır. Hekim gözüyle ve milletvekili olarak, hukuk yalnızca yasa değildir sosyal maliyeti de vardır.

Anne karnında travma yaşadı

Yapılan anketlerde Türk kadınının örnek aldığı anne figürü olduğu ortaya çıkan ünlü sanatçı Gülben Ergen, Nevin’in dramına sessiz kalamadı. “Küçük ordum” dediği üç evlat yetiştiren Ergen, Nevin’in ve doğurmak istemediği karnındaki 5 aylık bebeğinin durumunun içler acısı olduğunu belirtti ve MİLLİYET’e şunları söyledi: “Asıl önemli olan tecavüzcü bir baba ve babasının kafasını kesen anneden doğacak çocuk... O çocuk nasıl büyüyecek, nasıl eğitilecek, toplumda nasıl bir yer edinecek? Ruhsal gelişimin anne karnında başlayan travmaları Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bilgidir. O çocuğun doğumundan sonra kendisini ve toplumu neler bekler?”

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ