Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Kapanacak Beldeye İlçe Teklifi

Demirel’in sunduğu kanun teklifinde, Kırka’nın ilk kademede belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması, sonrasında ise bazı çevre köylerin Kırka’ya bağlanarak Kırka Belediyesi’nin kurulması öneriliyor.

Demirel’in kanun teklifinde yer verdiği gerekçeleri ise şöyle: “Beldede Türkiye’nin ihracata dönük üretim yapan büyük kuruluşlarından birisi konumundaki Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü - Kırka Bor İşletme Müdürlüğü faaliyet göstermektedir. 2011 yılı itibariyle; yıllık 900 bin ton üretim ve 52 değişik ülkeye 375 milyon dolar ihracat yapan işletmenin beldede bulunması, Doğusunda sulama amaçlı Çatören Barajı, Kuzeyi Kunduzlar Barajı olup, köylerinde mermer ocakları bulunmaktadır.

Beldede tarıma elverişli alanlarda Buğday, Arpa başta olmak üzere Şeker Pancarı, Patates, Ayçiçeği, Nohut, Fasulye ve Mercimek ekimi yapılmaktadır. Coğrafi yapısı itibariyle de hayvancılığa elverişlidir. Büyük ve Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği önemli bir yer işgal etmektedir.

Beldede 2 adet ilköğretim okulu, 1 adet anaokulu ve 1 adet çok programlı lise bulunmakta olup, beldede ayrıca 3 fabrika ile 122 adet küçük ve orta ölçekli işletme bulunmaktadır. Beldede kurulan 4 fabrikada 1400 kişi çalışmakta, yapımı süren 5.fabrikayla ve yapımı planlanan 6. ve 7. fabrikalarla çalışan sayısının 3000’e yükseltilmesi planlanmaktadır.”(HM)

KAYNAK: ANADOLU GAZETESİ