Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Devlet Lojmanları Kaderine Terk

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Dr.Ruhsar Demirel ’’Çankaya Mahallesinde bulunan Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne ait lojmanlar’’ hakkında Çevre Ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a soru önergesi verdi.

Geçtiğimiz günlerde gazetemizde " Ne istiyorsan aç söyle" köşesinde de yayınlanan ve "Çankaya Mahallesinde 70 Daire Devlet Lojmanlarında Çevre ve Şehircilik bakanlığı İl tapu Müdürlüğü’ ne ait 2 blok yüzünden tüm bina çökmek üzere" diye başlayan yazı ile ilgili olarak MHP Milletvekili Ruhsar Demirel konuyu TBMM’ye taşıdı.Meclis başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde sorularının Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep eden Milletvekili Demirel, ilgili bakana şu soruları yöneltti:

"Eskişehir Çankaya Mahallesindeki, Eskişehir Tapu Kadastro Müdürlüğü’ne ait 2 blokta bulunan lojmanlarınızın bakımsızlığı nedeniyle,70 dairelik devlet lojmanlarının çökmek üzere olduğu basında; ’’Çankaya Mahallesindeki 70 dairelik devlet lojmanları göz göre göre çöküyor’’ haber başlığıyla yer almıştır. Aynı blokta lojmanı bulunan diğer kurumlardan ödenek gönderilmesine rağmen, bakanlığınız tarafından ödenek gönderilmediği ve ortak tamir işlerinin (bina çatısı, sıva, merdiven tamiratı vb.) yapılamadığı iddia edilmektedir. Bu bağlamda;

1-Kış şartlarının zorlu yaşandığı Eskişehir’de Bakanlığınıza ait ve yanında bulunan diğer kurumların lojmanları kaderine mi terk edilecektir?

2-Kentsel dönüşümün gerekliliğinin sürekli anlatıldığı şu günlerde, bakım-onarım yapılmadığı için yıkılma riski ile karşı karşıya kalabilecek Bakanlığınız lojmanları için yapılması planlanan çalışmalar nelerdir?

3-2.Derece deprem kuşağında bulunan Eskişehir’de kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kaç mahallede, kaç binanın kontrolü yapılmıştır, sonuçları nelerdir? Depreme dayanıklı olmayan binalarla ilgili yapılan/yapılması planlanan çalışmalar nelerdir?

4-Eskişehir’de bulunan devlet kurum ve kuruluşları ile lojman, misafirhane, sosyal tesis vb. yapılardan kaç tanesinin depreme dayanıklılığı test edilmiştir? Sonuçları nelerdir?"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın konu ile ilgili cevabı merakla bekleniyor.

KAYNAK: İSTİKBAL GAZETESİ