Basın Açıklamaları
Meclis Konuşmaları
Soru Önergeleri
Soru Önergesi Cevapları
Kanun Teklifleri
Meclis Araştırma Önerileri
Genel Görüşme Önergeleri

Türkiye'de Çocuk Olmak

Deki sağlıklı doğdun, anne sütüyle beslendin, ilk bir yılı sağlıkla atlattın. Aşılarını yaptırdı ailen ki gelecekte de hastalıklardan koruna bilesin diye.

Ama bir gün soğuk algınlığı için gittiğin hastanede kötü şans sana rastlaya bilir. Bu kader ama uzun günler, aylar yıllar süren hukuk mücadelesinin sonunda AİHM’nin vereceği hüküm sonunda alacağın tazminatla edineceğin elektronik protezle mutlu olmaktır, Türkiye’de çocuk olmak

De ki büyüdün okul çağına geldin ailen kayıt parası, okul servisi parasını buldu seni ana sınıfına kayıt yaptırdı. Dikkat et okulda kafana lavabo düşebilir yada okulunun bahçe kapısı yada basketbol potasının altında kalabilirsin.

Hadi diyelim senin okulunun lavabolarını, kapısını, potasını sağlam takmış yapanlar böyle bir kaza yaşamadın. Okuldan sonra ablan ve annenle parka gittin kaydıraktan kayarken dikkat et nereden geldiği belli olmayan kurşunun hedefi olup vurulup ölebilirsin ve ertesi gün gazeteler “maganda kurşununun son kurbanı” manşetini atarlar senin için.

Belki de engellisin ve birileri bundan yararlanarak sana, bedenine zarar verdiler ve hamile kaldın. Hiçte yasal olmayan yolla gerçekleşen gebeliğin ne olduğunu bilip, yasalarda öngörülen süre olan 10 haftada kürtaj talebinde bulunmalısın. Kısacası yasal yolla olmayan gebeliğin sonlandırılması için yasal süreyi aşmamalısın. 10 haftayı aşan gebelikte çocuk olup olmadığına bakılmaksızın 10 hafta geçmiş cevabını alırsın.

Ayrıca birde ruh sağlığı meselesi var. İstismara uğramış bir çocuğun ruh sağlığı bozulmaya bilir diye düşünenler hala var ülkemizde.

Aslında şiddet her yerde var. Çocukları sevindiriyoruz, onları çok düşünüyoruz demek adına bazı siyasetçilerin özellikle seçim zamanı parti otobüslerinden attıkları Çin malı oyuncaklardan alabilmek için çabalarken dikkat et ezile bilirsin.

Hatta bazen ülkeni bölmeyi kendine amaç edinmiş yaşı yada cüssesi büyüklerce yanlış ve kötü amaçları adına kullanılabilir, suça itilmiş çocuk olabilirsin.

Tüm bunları olmadıysan; sınavdan sınava koşmaktan, televizyon yarışmalarında kendini beğendirmeye uzanan yelpazede uykusuz geceler, tırnak yemelerle büyürsün.

Sonuçta sıra gelir diğer sınavlara LGS, LYS, KPSS sürer gider çocukluk yılların geçer. Tüm bunlar olurken bazı yetişkinler sana önceliğin hak değil menfaat olduğunu söyleyerek Türkiye’de çocuk olmanın “şifre”sini verir, mutlu olursun.

Ruhsar DEMİREL

MHP Eskişehir Milletvekili

Genel Başkan Yardımcısı