Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Rekortmenler Ödüllendirildi

Rekortmenler ödüllendirildi, RUHSAR DEMİREL, ETO VERGİ REKORTMENİ

Eskişehirli vergi rekortmenlerinin ödüllerinin verildiği ve 60. Yılının kutlandığı törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Eskişehir de bir okul yapma sözü vererek, TOBB olarak Van da yaptığımız ilköğretim okulu kundaklamayla yakıldı. Bunu yapanları ve çocuklarımızı cahil bırakma noktasında ülkeye ihanet edenlerin hepsini lanetliyorum dedi. Eskişehir in üçüncü üniversiteye ihtiyacı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bir katılımcının Üniversiteyi TOBB dan bekliyoruz sözleri üzerine Üniversite istiyorsan başım üstüne ama bir şartla, parmağınızı taşın altına koyacaksınız, şartım şu, arsa bina sizden eğitim bizden diye konuştu. Törene Vali Kadir Koçdemir, Eskişehir MHP Milletvekili Ruhsar Demirel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Üniversitelerin rektörleri, bürokratlar ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Eskişehir’den övgü ile bahseden Hisarcıklıoğlu, “Eskişehir’de böylesine bir birlikteliğin yaşandığını görmek gurur verici. Ben 81 ili dolaşan bir kardeşiniz olarak birçok ilde siyasilerin ben konuşacağım gibi sorunları görüyoruz. Fakat Eskişehir’de şehrin menfaatine bir birliktelik var” dedi.

Öte yandan Adalet Eski Bakanı ve Milletvekili Jack Straw ile yaptığı bir görüşmeden bahseden Hisarcıklıoğlu, “Straw’ın evinde Türk malı var. bana buzdolabının Türk markası olduğunu söylediğinde aklıma Eskişehir’den gönderildiği geldi. Yani Sayın Straw Eskişehir malı kullanıyor” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Türk Ticaret Kanunu nda birçok değişiklik yapıldığını hatırlatarak, Türk Ticaret Kanunu değişmeseydi cebimizden 6 ay içerisinde 3 milyar lira para çıkacaktı. Bir sene için 6 milyar lira yükten kurtulduk dedi.

Bankalardan kredi alırken eşin kefil olması gerektiğini hatırlatan ve bu konunun da iş dünyasında sıkıntıya neden olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu konuda da çalışmalar yaptıklarını, bütçe çalışmalarından sonra ilgili bakanlarla görüşeceklerini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, geçen yıl ile bu yıl arasında çeklerin karşılıksız çıkma oranının yüzde 97 arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Hapis cezası kaldırılıyorsa, bizim de bir talebimiz var. Bankaya gittiğimde, kredi kullanmak istediğimde bankacı ismimi, soyadımı, şirketimin adını aldığı zaman benim her şeyimi görüyor. Protestolu olan senedim, karşılıksız çıkan çekim var mı- Borcumu ödüyor muyum, bütün özgeçmişimi görüyor. Ben vadeli mal satmak istediğim zaman ne yapıyorum- Adamın bindiği arabaya oturduğu eve bakarak karar veriyorum. Bankalara bu hakkı vermişsiniz, bunlar para satıyor, biz mal satıyoruz, alın teri var bizde, emek, risk var. Biz niye vadeli mal sattığımız adamın özgeçmişini göremiyoruz- Bize de gösterin dedik. Benden vadeli mal almak isteyen insanın özgeçmişini ben de göreyim ki riski ben üstleneyim. Bu bize hapis cezası kaldırılırken söz verilmişti. Geçen hafta toplantı yaptık, bu şikayetlerimizi tekrar ilettik. Bu yılın sonu itibariyle inşallah bunun yürürlüğe gireceği sözü bize verildi.

Daha sonra Ödül almaya hak kazanan firma yetkilileri açılan paravanın arkasında belirdi. Protokol ile Eskişehir’in sesi olan firma yetkilileri hatıra fotoğrafı çektirdi. Düzenlenen törende kurumlar vergisi dalında 2011 yılında Altın Plaket ve takdir beratı verilen şirketler ise şu şekilde oldu: “Eti Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Sarar Giyim Tekstil Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, TÜSAŞ Motor Sanayi AŞ, Eti Pazarlama ve Sanayi AŞ, Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret AŞ. Gelir vergisi dalında 2011 yılında altın plaket ve takdir beratı Gülay Kanatlı, Naci Özçetin, Ali İnci, Metin Soyiç ve Serdar Gül”

2011 yılında en yüksek düzeyde ihracat yapan üyeler de TUSAŞ Motor Sanayi AŞ, Magnesit AŞ ve Sarar Giyim Tekstil Ticaret AŞ oldu.

KAYNAK: ŞEHİR GAZETESİ