Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

MHP’li Ruhsar Demirel’den Engelli İle İlgili Kanun Teklifi

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, engelliler ile ilgili olarak 14/7/1965 Tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi verdi.
Milletvekili Demirel, değişiklik önergesi ile ilgili gerekçesinde, Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre Ağustos 2011 itibariyle, engelli personel istihdamına tahsis edilmesi gereken 44.189 adet kadronun 20.829 adedi dolu, 23.360 adedi ise boş bulundiğini belirterek, 2012 yılında yapılan Engelli (özürlü) Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçlarına göre ise yerleşen engelli aday sayısı 4.266 olduğunu söyledi.

Demirel kanun teklifi ile Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen %3’lük engelli istihdamı oranın azami olarak algılanmasının önüne geçilerek daha fazla sayıda engelli vatandaşımızın kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilmesinin önünün açılması, çalışan ve üreten engellilerin hak ettiği yaşam koşullarına kavuşabilmesi; yükseköğrenim gören engellilerin de kamu kurum ve kuruluşlarında meslek ve eğitim düzeylerine uygun işlerde çalışabilmeleri ve kariyer mesleklerde görev alabilmelerinin düzenlenmesinin amaçlandığını kaldetti.

Kanun değişyikliği teklifi kabul edilirse, ilgili kanuna şu madde eklenecek:

"Ek: ‘‘Bu sınav, engellilerin engelli kontenjanı dışındaki kadrolara başvuru hakkını engellemez. Kontenjan dışında istihdam edilen engelli memur, engelli kontenjanında çalışan memurun tüm özlük haklarına sahiptir. Açık kadrolara atamalar her iki sınav sonuçlarının açıklamasından sonra yapılır.’’

KAYNAK: İSTİKBAL GAZETESİ