Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

MHP’li Demirel TBMM’de esnafın sorunlarını anlattı

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Eskişehir esnafının sorunlarını tmbb genel kurulunda milletvekillerine anlattı. Milletvekili Demirel gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmada, "Esnaf şunu soruyor öncelikle: "’Ekonomi iyiye gidiyor, ekonomi iyiye gidiyor, ekonomide çok iyiyiz.’ deniliyor. Bu iyilik kimin için acaba? Biz hiç böyle bir şey bilmiyoruz." ya da "Hiçbir zaman Petrol Ofisine gidip -yani benzin istasyonuna- pompanın önünde durup ‘Doldur hemşerim.’ diyemiyoruz artık. ‘Benzini doldur.’ demeyi unuttuk." diyor." Dedi.
Ruhsar Demirel konuşmasını şöyle sürdürdü:

" Ayakkabıcı esnafı diyor ki: "Vatandaş, tamam, ucuz ayakkabı giysin diye Uzak Doğu’dan düşük gümrüklü ayakkabı getiriliyor ama bunlar hem vatandaşın ayak sağlığını bozuyor hem biz artık ayakkabı yapamaz ve satamaz olduk. Bütün bunları unuttuk, üstüne bir de e-haciz geldi. Biz ne yapalım?" diye soruyor esnaf.

Evet, Avrupa Birliğine uyum, e-devlete geçtik, e-hacizler geliyor. Ama, bir şey daha soruyorlar: "Madem Avrupa Birliğine uyum için e-devlete geçildi, e-hacizler uygulanıyor… Biz sosyal sigortalarla ilgili, sosyal güvenlikle ilgili primlerimizi bile ödeyemiyoruz. Peki, bu Avrupa Birliğine uyum esnafın lehine olduğu zaman neden uygulanmıyor?" Mesela, alışveriş merkezleri yasası neden bekliyor? Eğer Avrupa Birliğine uymak istiyorsa ülkemiz, neden yurt dışındaki alışveriş merkezleri gibi ülkemizdeki alışveriş merkezleri de cumartesi günü akşam üstü kapanıp pazartesi günü öğlene doğru açılmıyor? "Eğer bir kural, bir yasa, bir yönetmelik esnafın avantajına olacaksa bunda neden hiç Avrupa Birliğine uyum aranmıyor?" diye soruyor esnaf.

Taşımacılık yapan esnaf diyor ki: "Kış lastiği uygulamasını biz de tercih ediyoruz canımız için, malımız için, vatan için, memlekette yaşayan insanlar için ama bu kış lastiği uygulaması tam da kışın başında çıkarılıp kış lastiği kara borsaya düşüyorsa… Kamyonumu satsam 15 bin lira, lastik aldım 10 bin liraya Sayın Vekilim. Ben nasıl geçineyim."

Pazarcı esnafı diyor ki: "Biz basit usulde vergilendirilmek istiyoruz. Gerçek usulde vergilendirmeyi günde 20 lira, 30 lira kazanan pazarcı esnaf olarak nasıl yapalım?"

Kuyumcular daha vahim bir durumda. Diyorlar ki: "Biz neyle geçiniriz? Çeyrek altın, yarım altın, tam altın, düğündür dernektir, bunları satardık. Tamam, yastık altındaki altınlar devletin kaydına geçsin; bunu biz de istiyoruz ama bankaların düğün salonlarına altın matik koyması vicdana sığar mı?" Doğru, artık düğün salonlarında bankamatik var. Bir özel bankanın bankamatikleri düğün salonlarında çeyrek altın, yarım altın, tam altın satıyorlar ve kuyumculuğun tarifinin ne olduğu konusunda kuyumcu esnafının kafası karışık.
Peki, kamyoncuların durumu ne? Az önce kış lastiğini söyledim, K belgesi ayrı bir şey ama kamyoncuların, örneğin, Eskişehir’de 1.500 kamyoncunun 1.000 tanesinin ruhsatında haciz var, rehin var ve bu esnaf çok mağdur durumda.

Peki, "Esnaf esnaf" diyoruz, bir de esnaf lokantaları var. Biliyorsunuz Tarım Bakanlığının bir uygulaması var: Gıda zehirlenmelerinin takip edilebilmesi için esnaftan ürettikleri gıdayı üç gün muhafaza etmeleri isteniyor ama esnaf lokantası dediklerimiz küçük lokantalar, bütçeleri de küçük; yerleri ve bunları muhafaza edecek soğuk depoları yok. Bütün bunların üstüne, kuaför esnafı da diyor ki: "Bizim sattığımız saç boyaları, kimyasallar kontrolsüz bir şekilde, bazen sanal ortamda, bazen marketlerde satılarak vatandaşlar hasta ediliyor. Bu konuyu da dile getirir misiniz?" Elbette, biz bütün bunları dile getiririz ama bizim dile getirdiğimiz bu sorunların çözümlenebilmesi için, on yıldır esnafın sürdürülen cezasının bitmesini istiyor vatandaş.
Türkiye’de bugün 2 milyona yakın esnaf var. Çekirdek ailelerini düşünürseniz, yaklaşık 10 milyonluk bir nüfustan söz ediyoruz ve Hükûmetten sorunlarının çözümü için yeni bir ticaret yasası bekliyorlar çünkü biliyorsunuz, ticaret odalarıyla esnaf odaları arasında esnaflık belgesi yüzünden de bir uyumsuzluk var.

Bütün bu sorunların giderilebilmesi için, K belgelerinin halledilebilmesi için, gerçek usulden basit usulde vergilendirmeye dönebilmeleri için, kuyumcunun mu altını satacağı, bankanın mı yastık altındaki altınları toplayacağının netleşmesi için, e-hacizlere son verilmesi için yeni bir yasa ve bu yasa hazırlanırken de esnaf odalarına danışılmasını esnaf ve sanatkârların da cezasının bitmesini istiyor esnaflar. Biz bu konuda Hükûmetten duyarlılık bekliyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak zaten esnaf sorunlarıyla ilgili de bir genel görüşme önergemiz var. Bunların hepsinin dikkate alınmasını istiyorum."

 Kaynak: İstikbal gazetesi