Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Ruhsar DEMİREL ve Eskişehir Esnafının Sorunları

 Ruhsar DEMİREL ve Eskişehir Esnafının SorunlarI, anadolu gazetesi

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Dr Ruhsar Demirel, geçtiğimiz Salı TBMM genel kurulunda gündem dışı bir o kadarda önemli konuşmasında Eskişehir esnafının sorunlarını dile getirdi.

***

Esnaf şunu soruyor öncelikle “Ekonomi iyiye gidiyor, ekonomi iyiye gidiyor, ekonomide çok iyiyiz” deniliyor. Bu iyilik kimin için acaba? Biz hiç böyle bir şey bilmiyoruz” ya da “Hiçbir zaman Petrol Ofisine gidip (yani benzin istasyonuna) pompanın önünde durup “Doldur hemşerim” diyemiyoruz artık. “Benzini doldur” demeyi unuttuk” diyerek başladı konuşmasına.

****

Konuşma başlıklarında ise, taşımacılık yapan esnafın kış lastiği uygulamasına hazırlıksız yakalandığını ve maddi olarak sıkıntıya düştüğünü. Eskişehir’de 1.500 kamyoncunun 1.000 tanesinin ruhsatında haciz olduğunu. K belgesi mecburiyetinin de mağduriyet yaşattığını.

***

Ayakkabıcıların haksız rekabet mağduru olduğunu. Pazarcı esnafının basit usulde vergilendirilmek istediğini. Kuyumcuların ise, bankaların düğün salonlarında bile matiklerde altın satıyor, biz neyle geçinelim? diye sorduklarını. Lokantaların, Tarım Bakanlığının isteği üzerine gıda zehirlenmelerinin takip edilebilmesi için üretilen gıdanın üç gün muhafaza edilmesi istendiğini. Küçük esnafın bütçelerinin küçüklüğünden ve soğuk depoları olmayışından dolayı sıkıntı çektiklerini. Kuaförler ise sattıkları ürünlerin kontrolsüz biçimde marketlerde bile satıldığını ve risk taşıdığını.

***

AB uyum çerçevesinde e-devlete geçildi. Bizlere e-hacizlerin geldi. Sosyal sigortalar ve güvenlikle ilgili primlerimizi bile ödeyemiyoruz. “Bu konuları dile getirir misiniz?” dediklerini belirtti.

***

Gerçekten önem arzeden konulara değindi Sayın Demirel. Eskişehir esnafının gıyabında Türkiye’deki 2 milyon esnafın sıkıntılarını dile getirdi. 2 milyon deyip geçmeyelim, aileleri ile 10 milyon demek.

***

Soru(n)ları özetleyelim. Esnafımızın beklediği yeni ticaret yasası nasıl olacak? Esnafın fikri alınacak mı? Çözüm olacak mı? Ticaret odalarıyla esnaf odaları arasında uyumsuzluk çözülebilecek mi? e-hacizler sona erecek mi? Esnafın isteklerine duyarlılık gösterilecek mi? Çözümler şu an için muamma olsa da bu konuların her birinin TBMM’de dile getirilmesi çok önemli.

***

Peki sizce ne yapılmalı? Bu kötü gidişat sadece seyredilmelimi? İşin özü; Beklentiler iktidar yöneticilerinden. Çünkü ülkeyi yönetenler onlar. Belki çok şey yapacaklar. Belki hiçbirşey. Bekleyip göreceğiz. Ves’selam.

Yazar: Hüseyin GÜVEN

Kaynak: ANADOLU GAZETESİ