Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Çifte Kutlama

 Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla kentte, Türk Dünyası Nevruz Şenlikleri düzenlendi. Vilayet Meydanı'ndaki etkinlik, Odunpazarı Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle başladı. Osmangazi Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Niyazi Çapa, Vali Kadir Koçdemir'e nevruzun simgesi olan yeşermiş buğday verdi. Koçdemir, Kırgızistan'dan gelen sanatçı Sakina Sakiva'nın, ''Bereket Duası''nın ardından yaptığı konuşmada, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti açılış törenine giden yolda önemli bir günü idrak ettiğini bildirdi.

“Sevelİm sevİlelİm” dİyen bİr kentİz Nevruzun yeni yılın başlangıcı olduğunu hatırlatan Koçdemir, şunları söyledi:''Eskişehir, Türkiye'de her yere ve herkese yakın olan bir kenttir. Kentimiz, Türk dünyasının özetidir. Bu yıl, en büyük Türk evlatların-dan Yunus Emre'nin ifadesiyle Türk dünyasına 'gelin tanış olalım işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz' diyen bir şehiriz. Önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağız.

Kentte güzel faaliyetler hayata geçirilecek. Türk dünyasındaki herkes birbirine daha yakın olacak.'' Nevruz ateşini birlikte yaktılar Koçdemir, konuşmasının ardından etkinliğe katılan MHP Genel Başkanı Yardımcısı Ruhsar Demirel, AK Parti milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Garnizon Komutanı Korgeneral Abidin Ünal, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ayhan Kavas, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve diğer ilgililerle nevruz ateşini yaktı.

Bunun ardından Koçdemir ve beraberindekiler, örs üzerinde çekiçle demir dövdü.

Kaynak: Milli İrade Gazetesi

21.03.2013 Nevruz Kutlaması