Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Demirel’den Bakan’a “Tüp bebek” Sorusu

MHP Milletvekili Ruhsar Demirel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması isteği ile TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde Yoksul ailelere yönelik tüp bebek uygulaması konusunda bilgi istedi.

Milletvekili Ruhsar Demirel önergesinde şu soruları yöneltti: "Bakanlığın 2012/22 sayılı Genelgesi kapsamında; Bakanlık ve Acıbadem Sağlık Grubu İşbirliği ile tüp bebek tedavi giderlerini karşılayamayan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki yoksul ailelerin tüp bebek tedavilerinin yaptırılmasına yönelik proje başlatılmıştır. Proje kapsamında Acıbadem Hastaneleri 2505 yoksul ailelerin tüp bebek tedavi giderini karşılayacaktır.

1- Türkiye’de Acıbadem Sağlık Grubuna ait hastanelerin sayısı ve yatak kapasiteleri ile illere göre dağılımları nedir?

2- Ülkemizde faaliyet gösteren Acıbadem Sağlık Grubu hastanelerinin hangilerinde Üreme Sağlığı Merkezi bulunmaktadır? Proje kapsamında yoksul ailelerin tüp bebek tedavisinin yapılacağı Acıbadem hastaneleri hangileridir?

3- Ülkemizdeki tüp bebek tedavisi yapılacak infertil hastaların, ikamet ettikleri iller ve tedavi için gidecekleri hastanelerin bulunduğu iller hangileridir? Hastaların tedavi için yönlendirildikleri/yönlendirilecekleri hastanelerin belirlenmesinde aranan hastaya ve hastaneye ait kriterler (mesafe, kapasite vb.) nelerdir?

4- 2505 ailenin tüp bebek tedavisinin yapılması için bir tek özel sağlık kuruluşu ile işbirliğine gidilmesi haksız rekabet olarak kabul edilebilir. Yoksul ailelere tüp bebek tedavilerinin yapılabilmesi için diğer özel sağlık kuruluşları ile yapılmış görüşmeler var mıdır? Konuyla ilgili Acıbadem Sağlık Grubu ile işbirliğine gidilmesinin nedenleri nelerdir?

5- Genelgenin ekinde yer alan il ve ilçelerdeki vakıfların asil ve yedek kontenjan listesinde bulunan hasta sayıları hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

Kaynak: İstikbal Gazetesi