Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel'den soru

 

ESKİŞEHİR SON HABER, İkizce Göleti hakkında verilen soru önergesi, ruhsar demirel

 

 MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yazılı olarak yanıtlaması talebiyleTBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Ruhsar Demirel verdiği önergede, Bakan Eroğlu'nurt halka açık bir toplantıda yaptığı konuşmada İkizce Göleti ile ilgili;

"Bunun temelden yüksekliği 41 buçuk metre. 30 metreyi geçince baraj, 30 metreden küçükse gölet diyoruz. Göletlerin işlemleri kolay. Benim bir imzamla oluyor. Ama baraj olunca 10 yıl işe başlamak için zaman geçiyor. Bunu beklemeye tahammülümüz yoktu. Bunun için İkizce'nin ismini gölet yaptık. Bitince ismini tekrar değiştirip baraj diyeceği" açıklamalarının basında yer alan haberler arasında olduğunu belirterek şu sorulan yöneltti:

"Yukarıdaki haberde bahsi geçen açıklamalarınız doğrultusunda; 20032013 yıllan arasında proje bitiminde baraj denilmesi düşünülerek (temelden yüksekliği 30 metrenin üzerinde) yapımına başlanan ve yapımı devam eden gölet sayısı ile tamamlanan ve ismi baraj olarak değiştirilen gölet sayısı kaçtır?

Barajların bulundukları iller hangileridir ve su depolama hacimleri ne kadardır?

2003-2013 yıllan arasında yıllar itibariyle Bakanlık tarafından "baraj" olarak projelendirilip hayata geçirilen barajlar ve bulunduktan iller hangileridir?

Barajlann yapım amaçları nedir ve su depolama hacimleri ne kadardır?

2003-2013 yıllan arasında yıllar itibariyle Bakanlık tarafından "gölet" olarak projelendirilip (temelden yüksekliği 30 metre) hayata geçirilen göletler ve bulundukları iller hangileridir?

Göletlerin yapım amacı ve su depolama hacimleri ne kadardır?

Ülkemizde, tanm arazilerinin sulanmasında çiftçilerimizin baraj ve göletlerden ücretsiz faydalanmasına yönelik Bakanlık tarafından yapılan/yapılması planlanan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir? (HM)