Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

MHP'li Demirel'den Soru Önergesi

İstikbal gazetesi, İkizce Göleti, mhp eskişehir milletvekili, ruhsar demirel


       MHP Milletvekili Ruhsar Demirel, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Milletvekili Demirel önergesinde "Halka açık bir toplantıda yaptığınız konuşmada İkizce Göleti ile ilgili;

       "Bunun temelden yüksekliği 41 buçuk metre. 30 metreyi geçince baraj, 30 metreden küçükse gölet diyoruz. Göletlerin işlemleri kolay. Benim bir imzamla oluyor. Ama baraj olunca 10 yıl işe başlamak için zaman geçiyor. Bunu beklemeye tahammülümüz yoktu. Bunun için Ikizce'nin ismini gölet yaptık. Biçince ismini tekrar değiştirip baraj diyeceğiz." açıklamalarınız basında yer alan haberler arasındadır." Dedi ve şu soruları sordu:

       1-Yukarıdaki haberde bahsi geçen açıklamalarınız doğrultusunda; 2003-2013 yıllan arasında proje bitiminde baraj denilmesi düşünülerek (temelden yüksekliği 30 metrenin üzerinde) yapımına başlanan ve yapımı devam eden gölet sayısı ile tamamlanan ve ismi baraj olarak değiştirilen gölet sayısı kaçtır? Barajlann bulundukları iller hangileridir ve su depolama hacimleri ne kadardır?

       2-2003-2013 yıllan arasında yıllar itibariyle Bakanlık tarafından "baraj" olarak projelendirilip hayata geçirilen barajlar ve bulunduktan iller hangileridir? Barajların yapım amaçları nedir ve su depolama hacimleri ne kadardır?

       3-2003-2013 yılları arasında yıllar itibariyle Bakanlık tarafından "gölet" olarak projelendirilip (temelden yüksekliği 30 metre) hayata geçirilen göletler ve bulunduklan iller hangileridir? Göletlerin yapım amacı ve su depolama hacimleri ne kadardır?

       4-Ülkemizde, tarım arazilerinin sulanmasında çiftçilerimizin baraj ve göletlerden ücretsiz faydalanmasına yönelik Bakanlık tarafından yapılan/yapılması planlanan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?"