Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Vardar'a karşı Musalla

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, partisinin Eskişehir İl Teşkilatı'nda düzenlenen bayramlaşma programında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın 'Vardar Ovası' adlı türküye yönelik tepkisini eleştirdi. Arınç'ın şarkı türkü dışında uğraşması gereken şeyler olduğunu söyleyen Demirel, "Vardar Ovası'na karşı olarak ben de Sayın Bülent Arınç için şarkı isteyeyim.

Bu akil diye milletin önüne koydukları 63 tane aklını kaçırmış insan var malum. Onlardan birinin bir şarkısı var 'Musalla Taşı' diye. Bunu Sayın Bülent Arınç için çalarsanız biz çok memnun oluruz. Ülkedeki önemli insanlar kimlerdir? Başbakan'dır, Başbakan Yardımcısıdır. O yüzden söyledim. Şarkıyla türküyle uğraşacaklarına, uğraşmaları gereken başka şeyler var. Şimdi Vardar Ovası türküsü neye karşılık gelir bu ülkede? O iki ayyaş lafı kimi ifade eder? En azından algı böyle. O yüzden ben de onlar için akıl fukarası 63 kişi içinde olan birinin bestelediği, sözü de kendisine ait olan 'Musalla Taşı' şarkısını istedim" dedi.

TÜRKÜ DEĞİL TÜRK DÜŞMANLIĞI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu da, 'Vardar Ovası'türküsünün içinde içki geçtiği için eleştiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a sert cevap verdi. Tanrıkulu, tepkisini şöyle dile getirdi: "Türkülerimizi sansiirleyen zihniyetin gizli düşmanlığı, Atatürk düşmanlığıdır. Atatürk'ün sevdiği türkülerden olan Vardar Ovası türküsüne müdahale eden zihniyeti Türk milleti adına ve Balkan Türkleri adına kınıyorum. Türküler kültürümüzün canlı parçalandır, içinde yaşanmışlıkları, hatıraları ve acıları barındırır. Onların hatırasını hiçe sayıp, türkülerini küçük görmek kimsenin haddi değildir"

ASLINI TRT'DEN ÖĞRENMELİ

Tanrıkulu, Türkiye'nin bir sansür ülkesine dönüştürülmek istendiğini belirterek, şöyle konuştu: "Bir söylence farkı yüzünden yapılan yaygara cahilane bir tavırdır. Türkünün aslında nakarat kısmı 'sıla parası' geçmektedir. Bunu bilmeden yapılan çıkışlar maskeleri düşürmüş, türkü düşmanlığında Türk düşmanlığı ortaya çıkmıştır. Sayın Arınç, gerçeği kendisine bağlı TRT arşivinden öğrenmelidir. Türkiye'yi bir sansür ülkesine çevirmek istiyorlar. Bu demokrat bir tavır değildir." (İHA)

kaynak: Kent Gazetesi (Bursa)

 

Vardar'a karşı Musalla, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel