Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Kadınlar özgürlük dersi verdi

 

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel ise sözlerine, “Bugün MHP açısından olağan bir gün” diyerek başladı. Başörtülü milletvekillerinin üzerinden kadın milletvekillerine ‘mobbing’ yapıldığını söyleyen Demirel, “İnançlarına dayalı olarak giyimlerini tanzim eden hanımların hayatları mikroskop altına konuldu. Bunlar kimseyi ilgilendirmez. Nasıl giyindikleri kimi ilgilendirir? Kaldı ki bu, inancın uzantısıysa kimsenin haddi değildir” diye konuştu. Erkeklere empati yapmaları ve kadınlara karışmamaları çağrısı yapan Demirel, şöyle devam etti:
“Bizim üzerimizden değil, bizimle siyaset yapılmasını istiyoruz. Onlarla fotoğraf çektirip, Twitter’da paylaşıp ‘başörtüsüyle genel kuruldayız’ diye reklam yapacak bir durum da yok. Biz ne yapacağımızı bilecek durumdayız ki vatandaş bizi seçti. Bizim mahrem alanımızdan çıkınız.”
HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise gerilim konusu olan bir sorunun çözüldüğünü, TBMM’nin geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırdığını dile getirerek, “Eğer bu parlamento gerçekten başörtülü kadınların sorunlarını çözme konusunda kendisini iradeli görüyorsa, önümüzde inanç özgürlüğü kapsamında bundan sonraki sorunları çözme konusunda da kendisini yetkili, sorumlu görmelidir. Bunu sadece siyasetin bir malzemesi haline getirmemelidir” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır da, Genel Kurul’da Türkiye’nin beklediği bir ortamın bulunduğunu ifade ederek, yasal engeli olmayan sıkıntılı bir konunun geride bırakıldığını dile getirdi. Kadınların bugüne kadar detaylarda kaldığını, olayların öznesi olamadığını dile getiren Satır, “İnşallah bundan sonra kadın üzerinden siyaset yapmanın önüne geçmiş olacağız. Kadının siyasette var olması, kalıcı olması birbirine destekle olacak” diye konuştu.
TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşan CHP’li Şafak Pavey bu konuşmayı, Meclis’te pantolon giymesi, bir erkek vekil tarafından engellenen; olmayan bacağı, erkekler tarafından siyaset sohbetine dönüştürülen biri olarak yaptığını belirterek, Türkiye’de sekülerizmin geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Pavey, kaygısının türbanla, kırmızı ruj arasına sıkıştırılmış semboller olmadığını vurgulayarak, “Çiçekli başörtüsü ve daracık pantolonuyla, Çamlıca parkının kuytularında, sevgilisiyle öpüşen genç kıza, özgürlüğünü Mustafa Kemal’e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türbanla özgürlük ilişkisi bıçak sırtı gibidir. Bir yandan inanç özgürlüğünü temsil eder, öte yandan inanç baskısını” dedi.

Türbanlı vekillerden beklentisinin büyük olduğunu belirten Pavey, “Mesela, ülkemin neden, kadın hakları konusunda dünyanın 120’ncisi olduğunu anlatmalarını bekliyorum. Neden, 57 İslam ülkesindeki toplam kadın hakları ortalamasının, tek başına BM’de bile yer alamayan Tayvan seviyesine erişemediğini açıklamalarını bekliyorum. Bundan böyle mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülen, dekoltesi bakanın hoşuna gitmediği için linç edilen, oruç tutmadığı için öldürülen, Hıristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir” diye konuştu.

 

Kaynak: Radikal Gazetesi

 

mhp, türban, eskişehir milletvekili, başörtüsü, tbmm, ruhsar demirel, kadınlar ders verdi