Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Bir tek türbanlı vekiller aramadı

AK Partili dört kadın vekilin başörtüsüyle girdiği TBMM ’nin tarihi gününde en çok konuşulan isimlerden biri MHP adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel oldu. Demirel’in milletvekillerine seslenirken, "Erkeklere sesleniyorum, mahremimize girmeyin" şeklindeki feminist çıkışıyla dikkatleri çekti.
Meclis konuşması ile ilgili açıklamalarda bulunan Ruhsar Demirel konuşmasında anayasanın eşitlik ilkesine vurgu yaptığını kaydetti ve "Özgürlük yalnızca sizin tanımladığınız haklar değildir. Benim hissettiğimdir" dedi.

Konuşmasını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ’nin istediğini ve son anda bu kararı telefonla bildirdiğini söyleyen Demirel,"Son anda karar verildiği için ben de irticalen, parti içi toplantılarda her zaman dile getirdiğim şeyleri söyledim. Sayın Bahçeli sonrasında da tebriklerini ve mutluluklarını bildirdi. Meclis Başkanı Cemil Çiçek de arayarak tebriklerini bildirdi" dedi. Demirel, başörtülü milletvekillerinden ise telefon gelmediğini dile getirdi.
Kadınların giyim kuşamına kimsenin karışmaması gerektiğini vurgulayan Demirel, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu olay kapansın gitsin istiyoruz. Biz kadınlar istediğimizi giyeriz, kimse de tedirgin olmasın, sıkıntı yaratacak bir şey olmaz. Bir vatandaşın sorumluluğu varsa, ondan daha fazla hakları vardır. Hep bize ‘kırmızıda durmamız’ söylenince, insanlar sarıda da geçiyor ve kaza oluyor. Oysa yalnızca ‘yeşilde geçilsin’ dense sarıda kimse geçmeyecek. İnsanlara sadece yapmaması gerekenler, kısıtlılıkların telkin edilmesinden mustaribiz. Özgürlük yalnızca sizin tanımladığınız haklar değildir. Benim hissettiğim, benim özgürlüğümdür."
MHP’nin kamuoyundaki ‘erkek partisi’ imajının yanlış olduğunu da ifade eden Demirel söylerini şöyle tamamladı:

"Parti içinde toplantılarda da aynı görüşleri dile getiriyorum. Benim konuşmam MHP’nin olaya bakışıdır. Biz parti içinde sayı olarak az görünüyoruz ama biz parti politikalarını belirleyen konuşmalar yapıyoruz. Çok olmak mı, etkin olmak mı? Biz partide etkiniz"

Kaynak: İstikbal Gazetesi