Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

DEMİREL: Kadınlar Örgütlenmeyi Öğrendi


MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, annelerin çocuklarıyla eşlerinden daha ilgili olduğunu belirterek, ''Ülkemizdeki babalara sorun, çocuğunun hangi sınıfta olduğunu bilir, şubesini, okul numarasını bilmez, okulunun adını düşünerek söyler'' dedi.

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneğince (BUİKAD) bir otelde düzenlenen ''Zirveden Gelen Topuk Sesleri'' konulu toplantıda konuşan Demirel, siyasetin hayatın bütünü olduğunu söyledi.

ANNEELR BABALARDAN DAHA ÇOK İLGİLİ

Hayatın tercihler bütünü olduğunu belirten Demirel, "Hemen tercih yapıyoruz. Ne yiyeceğiz, ne içeceğiz, ne renk kullanacağız, nerede oturacağız... Bunları artık biz tercih etmiyoruz. Bunları birisi bize dikta ediyor. Bizim arzu ettiğimiz, kendimizin tercih etmesi, o tercihler bizim hayattaki siyasetimizin durduğu yeri gösteriyor'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de kadınların daha fazla görünür olmasını çok arzu ettiğini dile getiren Demirel, şunları kaydetti:

''Özellikle kız babalarının daha fazla konuşmasını istiyorum çünkü biz söylediğimiz zaman 'ya bu kadınlar konuşuyor işte' gibi bakılıyor. Bizim durumumuzu hisseden erkeklerin konuşması lazım, kendi kızları için en azından çünkü beni ziyarete gelen erkeklerden hiçbiri 'eşim sizin gibi olsun' demiyor, 'kızım olsun' diyor. Eşi, gelini için isteyen yok. Anneler, babalardan daha çok ilgili. Ülkemizdeki babalara sorun, çocuğunun hangi sınıfta olduğunu bilir, şubesini, okul numarasını bilmez, okulunun adını düşünerek söyler.

KADIN, İNANILMAZ ZEKAYA SAHİP

Okula hep anne gider. Veli toplantısı, okul aile birliği falan. İşte biz kadınlar o aile birliği toplantılarında ciddi bir Sivil Toplum Kuruluşu bilinci edindik. Apartman toplantılarına beyler gelmez. 'Ya siz gidin, oturun, halledin' derler. Oralarda küçük küçük örgütlenmeyi öğrendi kadınlar'' ifadesini kullandı.

Çoğu STK'nın kadınlarla ilgili olduğunu vurgulayan Demirel, ''Erkeklerin bu pratiği yok. O yüzden kendi dünyalarındaki ayrı bir şeyi tartışıyorlar. Biz onların ürktükleri bir şey söylüyoruz. İnanılmaz pratik zekamız var. Bir kadın televizyonun başında oturup 'şu, bu var' yapmıyor. Muhtemel bir şey daha yapıyor. Erkeklerde ise futbola kilitlenme durumu var. Alternatif bir şey yapmıyorlar ve sizin de yapmanıza sinir oluyorlar'' diye konuştu.

 

DEMİREL: Kadınlar Örgütlenmeyi Öğrendi, RUHSAR DEMİREL