Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Siyasetin Cinsiyeti Olmaz

Kadın erkek olarak ayrılmadan hizmet yapılsın istiyoruz. Kimlik siyasetini doğru bulmuyoruz.

Kadınların siyasi yaşamdaki konumları ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel politikadaki cinsiyet ayrımına karşı olduğunu vurgulayarak, "Önemli olan, kadın ya da erkek değil, insanlık adına insanlık hakları adına bir şeyler söyleyebilmek" dedi.

Bireysel olarak siyasetçiye 'kadın' diye bakmadığını vurgulayan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, "Siyaset yapan herkes bu ülke için 'söyleyecek sözüm var' diyerek yola çıkmıştır, son dönemlerde kadınlar üzerinden çok fazla siyasi söylem geliştirdiler. Kadın mıdır, kız mıdır? Kürtaj, sezaryen, kızlı erkekli... Bunlar kadına yönelik küçümseyici sözler. Bunlar kadının mahremine girmek demek. Mahremiyete girmek demek, insan haklarını ihlal etmek demektir. İnsanların bedenleri üzerinden bu şekilde söylemler üretmek doğru bir şey değil" dedi.

KADININ İŞİ ZOR

Kadınların son dönemlerde siyasette daha fazla yer bulmasına rağmen, kadının mahremine yüksek sesle ortalıkta müdahale edildiğini dile getiren Demirel, "Siyasette bir kadının yol alabilmesi çok zor. Maalesef bu bizim ülke gerçeğimizdir. Türkiye'de bir kadın, 'ben de siyaset yapacağım' 'ben de bir koltuğa talibim' derse hemen "Senin mesleğin ne? Diploman ne? Paran var mı? Kimin kızısın? Kimin eşisin? Hangi ailedensin? sorularına muhatap oluyor. Bir erkeğe bunlar sorulmuyor" ifadelerini kullandı.

ÖNCE İNSAN DİYORUZ

MHP olarak sosyal devleti hayata geçirerek kadının yükünü hafilfetmek istediklerini ifade eden Demirel, kadın -erkek gibi bir yarım yapılmadan siyaset yapılmasını istediklerini belirterek, "Kimlik siyasetini doğru bulmuyoruz. Hem dinen hem de geleneksel olarak hayatımızda 'insan' önceliklidir. Biz ne diyoruz 'yaratılmışı severiz yaratandan ötürü' burada yaratılmışın cinsiyetini hiç kimse konuşmaz. Bu yaratılmışın nasıl olduğu konuşulmaz" ifadelerini kullandı.

 

RUHSAR DEMİREL, Önce insan, siyasetin cinsiyeti olmaz

 

RUHSAR DEMİREL, Önce insan, siyasetin cinsiyeti olmaz