Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Sadık YAKUT'a Tepki Dinmiyor

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Başkanvekili, Kayseri Milletvekili Sadık Yakut’a tepkiler dinmiyor. Okullarda kızlı-erkekli öğretimin yanlış olduğunu ileri sürerek, bunun düzeltilmesini isteyen Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili’ni Posta Gazetesi de manşetine taşıdı. Yakut’un açıklamasını savunmak için bilimsel olduğunu vurgusuna dikkat çeken gazete, Yakut’un önerisinin kabulü durumunda, Türkiye’nin karma eğitimi yasaklayan 3. dünya ülkesi olacağı görüşünü dile getirdi.

Kayserili Sadık Yakut’un karma eğitim ile ilgili sözleri Türkiye’nin gündeminin ilk sıralarındaki yerini koruyor. Farklı kesimlerden, farklı tepkilerin geldiği Yakut’u Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden Posta Gazetesi manşetine taşıdı. Yakut’un tepki ile karşılanan çıkışını ‘bilimsel’ bir yaklaşım olarak savunmaya çalışmasına tepki gösteren Posta Gazetesi, dünyada yalnızca Suudi Arabistan ve İran’da karma eğitimin yasak olduğuna dikkat çekti. Gazete Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Milliyetçi Hareket Partisi Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in görüşlerine de yer verdi. CHP’li Nazlıaka, ‘Kadın milletvekillerini Meclis’te ne zaman perdenin arkasında oturtacaksınız?” diye sordu.

MHP’li Demirel ise Yakut’a tepkisini, “TBMM’yi temsil eden bir şahsın, bu ülkenin kadın bir bakanının (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin) tanıklığında böyle bir cehalete düşmesini parti olarak yadırgıyoruz. Ak Partili kadın milletvekili lütfen o beyefendiyi bilgilendiriniz” diyerek AKP’li kadın milletvekillerine çağrıda bulundu. Gazetenin yazarlarından Candaş Tolga Işık da köşesinde Yakut’a tepki gösterdi.

sadık yakuta tepkiler diinmiyot, ruhsar demirel, mhp genel başkan yardımcısı