Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Bir milyon kişi misafir olamaz

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, "(Türkiye'deki Suriyeliler) Bir ülkede neredeyse 1 milyona yakın insanı misafir diye alamazsınız. Kabul edilebilir rakam vardır misafirlikte, bir de süre vardır. Bu insanların içinde çok uzun zamandır burada olanları var" dedi.

Demirel, partisinin Gaziantep İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, Kilis'te özellikle kadın ve genç kızların Suriyelilerden dolayı yaşadıkları "rahatsızlıkları" belirtmeleri üzerine Kilis'e geldiğini, Suriyelilerin barındığı iki kamp ve ilde kalan bir Suriyeli Türkmen aileyi ziyaret ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin hiç bir yardım almadan bu kadar çok Suriyeliyi barındırmasının dünyada hiç bir örneği olmadığını belirten Demirel, "O yüzden bu dünyada bir örnek. İyi veya kötü olma durumu yok. Henüz bir örnek. Biz de gözlemleyelim istedik" diye konuştu.
Kilis'te işsizlik ve asayiş problemlerinin yanı sıra başka problemlerin de olduğunu ifade eden Demirel, şunları söyledi:

"Bu ülkede insan haklarını genişletmek adına bile her konuda referandum yapan hükümet Türkiye'de tüm vatandaşları etkileyen ama Kilis'i tepeden tırnağa değiştiren bir hareketi yaparken hiçbirimize sormadı. Oysa insan haklarını genişleten uygulamalar, engellilere, kadınlara daha fazla hak vermek adına referandum gerekmez. Ama Türkiye'nin hepsinin hayatını etkileyen ve bundan sonra da belki de olumlu, olumsuz çok keskin etkiler yaratabilecek olan böyle bir şeyi yaparken kimseye sorulmamış olması çok enteresan."

"MİSAFİRLİK ÜÇ GÜNDÜR"

Demirel, Kilis'te gördükleri tablodan çok hoşnut olmadıklarını, Türk vatandaşlarını da koruyan bir sistemin kurulmuş olması gerektiğini belirterek, "Kim ev sahibi, kim misafir? Biraz karışmış ortalık gibi" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Mültecilere oy kullandırılacağına" ilişkin iddiaları sorması üzerine Demirel, "Bunlar sığınmacı. Önce terminolojimizde bunu düzeltelim. Bu kişiler sığınmacı. Misafirlik üç gündür. Üç günden sonrası ev sahibini yorar biliyorsunuz" dedi.

"BEN VERGİLERİMİ SİZİN 7. ÇOCUĞUNUZ İÇİN VERMİYORUM"

Demirel, şöyle devam etti:"Bu kişiler literatürde sığınmacı diye geçiyor. Bir ülkede neredeyse 1 milyona yakın insanı misafir diye alamazsınız. Kabul edilebilir rakam vardır misafirlikte, bir de süre vardır. Bu insanların içinde çok uzun zamandır burada olanları var.

Kampta sığınmacı hanımlardan biri 7. çocuğuna hamileydi. 'Kim bakacak?' dedim. 'Türkiye' dedi. Şunu söyledim, 'Ben vergilerimi sizin 7. çocuğunuz için vermiyorum, kusura bakmayın' dedim ama tercüman ne kadar çevirdi bilmiyorum. Biz bu ülkenin evlatlarını sağ salim büyütelim, sağlıkla büyüsün, hiç bir anne ve babamızın gözyaşına değmez hiç bir şey ama öncelik kendi insanımızın olmalı. 'Önce can, sonra canan, önce caminin içi, sonra caminin dışı' diye birçok özdeyişlerimiz var. Elbetteki acılar vardır komşuda ama Kerkük'te, Tuzhurmatu'da da çok acılar var daha hiç dile getireni duymadık Hükümet kanadından. Biraz da oralarla ilgilenirlerse oradaki mağduriyetlere sahip çıkarlarsa sanıyorum daha hakkaniyetli, daha vicdani bir yaklaşım olur."

Kaynak: Telgraf Gazetesi

 

Bir milyon kişi misafir olamaz, mhp, ruhsar demirel,Genel Başkan Yardımcısı