Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Nevruz, Eşeği Kaybedip Buldurmadır

Nevruz eşeği kaybedip buldurmadır, ruhsar demirel

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, Nevruzun eşeği kaybedip buldurma olayı olduğunu söyledi. Demirel, "Dün Nevruzdu. Bahar bayramı. Genel Başkanımızla beraber Kars ta Nevruzu kutladık. Ateş yakıldı yumurtalar tokuşturuldu.

Orada herkes çok büyük bir coşkuyla söylenenleri alkışlıyordu. Birlik beraberlik, barış, huzur mesajları verdik. Ama Türkiye de farklı bir yerde de ayrımcılık adına bir kalabalık toplandı. Bir yerde birlik adına bir topluluk, öbür tarafta ayrımcılık adına bir kalabalık var. Hangisi basında yer aldı diye baktığımızda kalabalığı daha çok görüyoruz. Türkiye de Nevruz denildiğinde direk akla şiddet geliyor ne kadar acı bir şey. Kendi kültürümüzü bilmemekle ilgili bir sorunumuz var.

Cemreler düşer arkasından Nevruz gelir yeni bir döngü başlar. Dolayısıyla bu bilimsel ve kültürel olarak bizimle bütünleşmiş bir Nevruz kutlaması. Ama bunu tutup da bir bölgeye bir grup insana bu bayram yalnızca onların olsun demek zaten sıkıntı. Bizlerde de bir grup insan bayramla ilgili sahiplik duygusunu kaybetmiş kaybedince de bir başkaları benim bu demeye çalışmış. Eşeğimizi kaybedip buldurma olayı ve o arada birisi kaybolan eşeği alıp o eşek benim demiş. Başka hiç bir değişen bir şey yok." dedi

Kaynak: Şehir Gazetesi