Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Kırım Tatar sürgününün 70. yılı

Kırım Tatar Türkleri’nin 1944’te anavatanlarından sürgüne gönderilmelerinin yıl dönümü dolayısıyla, Eskişehir Gaffar Okan Caddesi’nde bulunan Kırım Anıtı önünde düzenlenen anma töreninde, sürgünde hayatını kaybedenler ve Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciasında yaşamını yitiren madenciler için saygı duruşundu bulunuldu, İstiklal Marşı ve Kırım Milli Marşı okundu. Daha sonra hayatını kaybeden Kırım Tatar Türkleri ve madenciler için Kur’an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

MHP Genel Başkan yardımcısı Ruhsar Demirel, törende yaptığı konuşmada, her yıl anma töreninde, bir sonraki güzel günlerde buluşmak için ayrıldıklarını dile getirerek, bugün daha büyük acılar içinde olduklarını söyledi. Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Evren Olcay da Kırım Tatar Türkleri’nin 70 yıl sonra yeniden geleceklerine umutla bakamadığını aktardı. Olcay şöyle konuştu: “Umudumuz, gerek Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerekse dünya kamuoyu tarafından, Kırım halkının başta can ve mal güvenliğinin teminat altına alınması ve kazanılmış hakların herhangi bir ihlale uğramaması konusunda gerekli hassasiyetin gösterileceği.

Bu bağlamda somut adımlar atılarak, 2 bin yıldır bir Türk vatanı olan Kırım’da yaşayan 300 bin soydaşımızın, öz vatanlarında huzur ve güven ortamında yaşamalarının sağlanması için gerekli girişimlerin yapılmasıdır.” Eskişehir Türk Ocakları Başkanı Nedim Ünal da Kırım sürgün tarihini anlatarak, birlik beraberlik çağrısında bulundu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Türkiye’nin Kırım direnişine en büyük lojistik desteği vermesi gerektiğini savundu. Konuşmaların ardından program, helva ikramıyla sona erdi.(AA)

Kaynak: Anadolu Gazetesi

 Kırım Tatar sürgününün 70. yılı