Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Büyük Projenin Temeli Atıldı

Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi kapsamında yapılan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nin temelleri atıldı.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kalıcı eserler projesi kapsamında yapılan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nin temel atma törenine katıldı.

"Bu eserlerin en önemlilerinden birinin temelini atmak için buradayız" diyen Avcı, şu ifadeleri kullandı: "Eskişehir'in bilim, sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak yeni bir esere kavuşmasına şahitlik etmenin sevinciyle, hepinizi selamlıyorum. 'Az laf, çok iş'. Bu önemli bir eser. İnşallah Eskişehir'de öğretmenlerimize, öğrencilerimize yeni ufuklar açacak. Çok kısa zamanda tamamlayacaklarını umut ediyoruz."

GEREKTİĞİNDE FUAR ALANI OLACAK
Vali Güngör Azim Tuna da şehrin siluetine kalıcı güzellik katacak bir eserin temelini atmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Gerektiğinde fuar alanı olarak da kullanılacak bu yapı, Eskişehir'in bilim, sanat ve kültür hayatına önemli bir katkı sağlayacağı, büyük bir boşluğu dolduracağı inancındayız.

Mimarisiyle de şehrin sembollerinden biri olarak yerini alacaktır." Törene, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 1. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanı Tümgeneral Cevat Yazgılı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, diğer ilgililer ile öğrenciler katıldı. Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve protokol üyeleri, butona basarak merkezin temelini attı. (AA)

BİRLİK MESAJI HAYATA GEÇMEDİ

28'inci Geleneksel Tepreş Şenliklerine MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel'de katıldı. Demirel, İsmail Gaspıralı'nın söylemiş olduğu, "Dilde, fikirde, işte birlik" sözlerinin herkes tarafından kullanıldığını ve bu sözün gönülden söylenmediğini söyledi.

GÖNÜLDEN YAŞAMAK LAZIM
Demirel, bu sözü herkesin kendi meşrebine uydurarak kullandığını ifade ederek Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti'ne gödermede bulundu. Demirel, "Rahmetli İsmail Gaspıralı'nın 'Dilde, fikirde, işte birlik' diye sözü var. Herkes kendi meşrebine göre kullanıyor. Meşrebine uyuorsa her yere pankart asıyorlar. Bunu gönülden söylemek lazım, gönülden yaşamak lazım. Hayata doğalgaz, petrol diye bakmamak lazım" dedi.

HAYAT SADECE PARA DEĞİL
Demirel, Kırım'da yaşanan olaylara değinerek hükümeti sert bir dille eleştirdi. Türk soydaşların her zaman yanında olmak gerektiğine vurgu yapan Demirel, şöyle konuştu: "Doğu Türkisatan'daki Türk soydaşlarımıza, kardeşlerimize kulak tıkamışlardı. Arkasından Kırım geldi. Rusya ile doğalgaz alıp veriyoruz dediler bizimkiler gözünü kapadılar. Bu arada Musul olayı çıktı. O yüzden hayat sadece para değil, hayat sadece ticaret değil, hayat yalnızca doğalgaz değil. Birlikte aynı gök kubbe altında dindaşlarımızla, soydaşlarımızla hep beraber bu Tepreşleri gönlümüz rahatça dururken, birlikte kutlamak önemli. Burada beraber olmamız çok önemli, onlar burada olduğumuzu biliyorlar. Inşallah en kısa zamanda Kırım'a gidebiliriz, oradaki soydaşlarımızla el ele, göz göze olabiliriz."