Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi'nin Temeli Atıldı

ESKİŞEHİR (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası etkinlikleri kapsamında kalıcı eser olarak yapılacak olan Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nin temel atma törenine katıldı.

Sazova mahallesinde yapılacak olan merkezin temel atma törenine, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın yanı sıra, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Dr. Ruhsar Demirel, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve çok sayıda öğrenci ile protokol katıldı.

Temel atma töreni öncesinde bir konuşma yapan Bakan Avcı, Eskişehir’in bilim, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak yeni bir esere kavuşmasının heyecanını yaşadığını dile getirdi. Eskişehir’in 1 yıl boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptığını dile getiren Bakan Avcı, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Eskişehirliler olarak bir yıl boyunca Türk Dünyası Başkentliği yaptık. Yıl boyunca çok önemli faaliyetler gerçekleştirildi. Bu faaliyetlerin süreklilik kazanması ve şehrimizin kalıcı eserlere kavuşması öngörülmüştü. Bugün bu eserlerin birinin temellerini atmak için buradayız. Eskişehir’in bilim, sanat ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak yeni bir esere kavuşmasına şahitlik etmenin heyecanı ile hepinizi selamlıyorum. Bu gerçekten önemli bir eser. Eskişehir’de gençlerimiz, öğrencilerimize, öğretmenlerimize yeni ufuklar açacak bir eser.

Çok kısa zamanda tamamlanacağını da ümit ediyoruz. Çocuklarımız yaz tatiline giriyor. Bu eseri bu yaza yetiştiremedik. Ama nasılsa İstanbul’a gideceksiniz. İstanbul’da bu eserin temel kavramlarına uyan bir müze var. Gülhane Parkında, ‘İslam, Bilim, Teknoloji Tarihi Müzesi.’ Orayı mutlaka görünüz. Öğretmenlerimizden özellikle rica ediyorum. Öğretmenlerimizin de görmesinde fayda var. Çünkü bu Bilim, Kültür ve Sanat Merkezinin nasıl bir düşünce ile hazırlanmakta olduğunu, Gülhane Parkında görebileceksiniz. Çünkü Gülhane Parkında bulunan müze ile bu yapılan merkez daima etkileşim halinde olacak. Ben bu eserin Eskişehir’e, öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bakan Avcı, daha sonra inşaatın başlaması için ilk harcın dökülmesine start verdi. Temel atma törenin ardından Avcı, etkinlik için gelen öğrencilerle bir süre fotoğraf çektirdikten sonra başka etkinliklere katılmak üzere ayrıldı.

Kaynak: Es Gazete