Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Erdoğan'dan Büyükerşen'e Kurtuluş Kutlama Mesajı

Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 92’nci yıl dönümü törenle kutlandı.

Vilayet Meydanı’nda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Vali Güngör Azim Tuna, Garnizon Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Jale Nur Süllü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler bırakıldı. Törende konuşan Süllü, Eskişehir’in ilk çağlardan bu yana Anadolu’da hep önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Eskişehir topraklarında bir uç beyliği olarak atılan temeller üzerinde yükselen Osmanlı Devleti’nin 700 yıl üç kıtaya hakim olarak egemenliğini sürdürdüğünü dile getiren Süllü, şunları kaydetti:

"Batı Anadolu’daki pek çok şehirle Eskişehir’i de işgal eden Avrupalı emperyalist ülkeler, bu topraklarda hiç beklemedikleri bir şekilde Türk insanının vatan, millet ve bağımsızlık sevgisinden doğan olağanüstü bir mücadeleyle karşılaşmıştır. Bu mücadele ile kurtuluş savaşlarının en şiddetlilerine sahne olan bu yöre ve şehrimizin şehit kanlarıyla sulanmış toprakları, yepyeni bir Türk devletinin, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşuna da beşiklik etmiş topraklardır. Bu topraklarda elde edilen zaferlerin ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, kendi öz kaynaklarına dayalı ekonomisi ve kültürel devrimleriyle çok kısa bir sürede mucizeler yaratan bir ulus olarak dünyada örnek alınır hale gelmiştir. Kuşkusuz, zafer ve başarılarla dolu tarihimizle ulus olarak gurur duyuyoruz."

Etkinlik sırasında Türk bayrağı taşırken fenalaşan bir öğrenciye ilk müdahaleyi, katılımcıların arasında yer alan ve tıp doktoru olan Tepebaşı ilçe Belediye Başkanı Ahmet Ataç yaptı. Bu öğrenci daha sonra 112 Acil Servis ekiplerince ambulansta tedavi edildi.

Halk oyunu gösterisiyle sona eren törene, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünü kutladı.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Vali Güngör Azim Tuna ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e birer tebrik telgrafı gönderdi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’UN MESAJI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı.
Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Davutoğlu, Vali Güngör Azim Tuna’ya kutlama mesajı gönderdi.

KANALIPINAR ŞEHİTLİĞİNDEKİ TÖREN

Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 92. Yıldönümü münasebetiyle Kanlıpınar Şehitliği’nde bir tören düzenlendi.
Törene, Vali Güngör Azim Tuna, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Jale Nur Süllü, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Kanlıpınar Şehitliği´nde gerçekleştirilen tören ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Abidin Ünal ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Jale Nur Süllü’nün anıta çelenkleri sunmasıyla başladı. Ardından tören saygı duruşu, saygı atışı ve hep bir ağızdan İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.
Şehitler için dua edilmesinden sonra Vali Tuna, Muh.Hv.Kuv. ve Hv.Fz.Svn. ve Garnizon K. Ünal ve Başkan Vekili Süllü, şehitlik defterini imzaladı.
Şehitlik defterine yazılanları okuyan Vali Tuna, şunları söyledi:

"Şükran, Minnet ve Rahmetle Yad Ettiğimiz Aziz Şehitlerimiz,

Milli şairimiz Mehmet Akif’in "Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!" dizesinde ifade ettiği gibi toprağı sıktığımızda, adeta su gibi şehitler fışkıran mübarek topraklarda yaşıyoruz. Bu yüzden bastığımız yerler toprak değil, vatandır. Pınarların şehit kanları nedeniyle kırmızı akmasından dolayı "Kanlıpınar" ismini alan ve her karışında şehitlerimizden bir parçasının bulunduğu bu mevki, mübarek vatan parçalarından biri olarak attığımız her adımda yürek yaralarımızı tazelemektedir.
Bu aziz millet için, ay yıldızlı bayrak için, vatanın namus ve şerefi için "Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli" diyerek canlarına ortaya koyan siz şehitlerimiz, can verme sırrına erenlerden olarak aziz vatanımızın asıl sahiplerisiniz.
Şehitleri ölmeyen bir vatanın evladı olmaktan onur duymaktayız. Aziz şehitlerimize minnet ve şükran borcumuzun, ne yaparsak yapalım baki kalacağının idraki içindeyiz. Bizler, toprak üstünde hür yaşayalım diye şu kara toprağa –bir gül bahçesine girercesine- giren şehitlerimizi unutmak demek; esaret demek, bu canım vatanımızdan vazgeçmek demektir.
Siz şehitlerimize olan evlatlık, vefa ve minnet borcumuzu zerre miktarı da olsa ödemek gayesiyle bu uğurda son nefesimize kadar azimle çalışacağımızı, gür bir sesle ifade ediyoruz.

Ruhlarınız şad olsun!"

Daha sonra şehit mezarlarını tek tek gezen Vali Tuna, Muh.Hv.Kuv. ve Hv.Fz.Svn. ve Garnizon K. Ünal ve Başkan Vekili Süllü, mezarların başına karanfil bıraktı.

Şehitlik ziyaretinin ardından basın mensuplarının günün anlamına ilişkin sorduğu soruyu yanıtlayan Vali Tuna, "Vatanın her köşesinde olduğu gibi o dönemde yaşayan Eskişehir halkı, vatanın bağımsızlığı uğrunda gerekirse canlarını feda etmeyi göze almış, buna ant içmiş ve söz vermişlerdir" dedi.
Vatanın bağımsız bir şekilde bu günlere gelmesini şehitlere borçlu olduklarını kaydeden Vali Tuna, "2 Eylül Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu münasebetiyle, şehitlerimize olan minnet ve şükranlarımızı ifade etmek için şu anda Kanlıpınar Şehitliği’nde onları rahmetle yâd ediyoruz. Tabi ki biz bu vatanın bağımsız bir şekilde bu günlere gelmesini onlara borçluyuz. Bize bu vatanı emanet eden gazilerimizi, şehitlerimizi ve büyük Atatürk’ü rahmetle, minnetle anıyoruz" diye konuştu.

 Kaynak: İstikbal Gazetesi