Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Ruhsar Demirel: "İnsanları Kimse Sokağa Çağrı Edemez"

IŞİD bahanesiyle izinsiz gösteriler MHP Genel Başkan Yardımcısı Demirel: "İnsanları kimse sokağa davet edemez, bunu şiddetle kınıyoruz"- "Bu memlekette anarjiden, kargaşadan, kaostan medet uman ve böylelikle yol aldığına inanan ve belki de bazı insanların bu tutuma taviz verdiği bir takım vatandaşlar var. Bu kişiler her keyifleri istediğinde vatandaşı sokağa davet ederlerse bu, memlekette hiçbir vakit istikrarı, sükuneti, huzuru getirmez"

ESKİŞEHİR (AA) -

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilere ait , vatandaşı sokağa davet edenleri kınadıklarını bildirdi.Demirel, bir etkinliğe katılmak için gelmekde olduğu Eskişehir'de gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Bingöl'de yaşamını kaybeden şehit polislere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine sabır diledi.Memlekete de sağduyu temennisinde mevcut bulunan Demirel,

"Bu Ayn el Arap'a (Kobani) temelli vatandaşı sokağa çağırmak, öncelikle bu sokağa davet edenlerin kendilerinin sağduyuya gereksinimi var. İnsanları sokağa davet etmek çok fazla basit , çağırırsınız fakat sokağın ne olacağı bilinmez" dedİ.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Sokaklar karanlık, her sokak bir meydana açılmaz fakat her meydan bir sokağa açılır. Meydanlarda düzenli toplantılarla derdimizi anlatalım. Sokaklara çıkmayalım" şeklindeki konuşmasını anımsatan Demirel, şunları belirtti : "Ama bunu anlamayan, bu memlekette anarjiden, kargaşadan, kaostan medet uman ve böylelikle yol aldığına inanan ve belkide bazı insanların bu tutuma taviz verdiği bir takım vatandaşlar var ve bu kişiler her keyifleri istediğinde vatandaşı sokağa davet ederlerse bu, memlekette hiçbir vakit istikrarı, sükuneti, huzuru getirmez.

Biz beraber yol almak isteyen 75 milyon insanız. 3 aklı evvelin 'sokağa çıkın' demesiyle, bir Grup Genç, çocuğun sokağa dökülmesi ve o insanların vefatı, bunları kimse İstemez . Bugün Ayn-el Arap olur neden , yarın başka bir şey. Bugün Eskişehir'de Kırım için bir toplantı yapıyoruz. Türkiye'de birden fazla Kırımlı vatandaş var. Hiçbir vakit sokağa çıkarak, Kırım'daki haksızlıkları protesto etmeyi düşünmedik. Biz salonlarda toplanıyoruz çünkü buradaki maksat, demokrasiyse, insan haklarıysa, insanların evrensel haklarını yaşayarak hak edebilmeleriyse elbetteki bu tür toplantılarla da sesinizi duyurabilirsiniz."

"Biz vatandaşı sokağa davet etmeyiz"Sokağa çıkmanın çok fazla basit ancak korunaksız ve çocuklar için tehlikeli olduğunu ifade eden Demirel, şu şekilde devam etti: "Eskişehir 1. beş yıl kadar önce sokaklarında bir gencin ölümüne tanıklık etti. Bunlar hoş şeyler değil. Hangi fikirden olursa olsun bunların hepsi Türkiye Cumhuriyeti'nin insanları . Bırakın vefatları, yaralanmaları dahi kimsenin arzu etmeyeceği bir şey. Bu sebepten ötürü vatandaşı sokağa davet edenleri ben akla, vicdana, insafa davet ediyorum.

Onların hayatta kaybedecek bir şeyleri olmayabilir onun için böyle pervasızca konuşuyor olabilirler fakat bizlerin, Türk milletinin bütünlüğüne inanan, devletin devamlılığına inanan, memleketimizin bölünmez bütünlüğü için mücadele eden vatandaşlar bizler kaybedecek değerlerimiz var. Biz vatandaşı sokağa davet etmeyiz. Biz vatandaşı ancak masaya davet edebiliriz. Şayet , konuşmaya, istişareye davet edebiliriz. Salon toplantıları yaparız, derdimizi konuşuruz."Komşu ülkelerdeki insan hak ihlallerinin çok fazla mühim olduğunu dile getiren Demirel, "Ama sokağa davet edenler de bir hak uyulmamaması ile yapmıyor mu?

Başkalarının çocukları, canları giderken onlar sırça köşklerinde oturup, emir erleri gibi birilerinden telefonla talimat alıp, bunları organize etmiyorlar mı? Onlar telefonlarda mesajlaşırken, elin çocukları sokaklarda ölüyor, buna hiç mi üzülmüyorlar? Bu kadar akılsızca, vicdansızca, kalpsizce bir şey olamaz" ifadelerini kullandı. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşamını sürdüren herkesin kendileri için çok fazla kıymetli olduğunu vurgulayan Demirel, şu şekilde açıkladı : "Kimin hangi yerde bu yarayı saracak bir eli varsa uzanmalı fakat böyle akıl fukarası hareketler, bu kadar fikirsizce çıkmış kararlar, Twitter üzerinden birilerini sokağa davet etmeler, bunlar itiraf edilir şeyler değil. Bugün Ayn el Arap, dün Kırım'dı, kim ne diye belirtti ?

Türkmenler için kim ne diye belirtti ? Sokağa davet eden oldu mu? Sadece oradakiler mi can? Kaldı ki Ayn el Arap'takilerin yaklaşık olarak 200 bin nüfusun 130 bini esasen Türkiye'de, diğerleri de savaşmak için kaldıkları konuşuluyor . Bu da kendi tercihidir. Kendi toprağını korumak, savaşmak istiyorsa ona 'kalk gel Türkiye'ye' diyemezsiniz fakat bir başka ülke topraklarındaki savaş için silah aktarmak adına Türkiye'yi kullanmayı düşünmek, bir ülkenin bütünlüğüyle alakalı , bir ülkenin nasıl yönetileceğiyle alakalı akılsızlığın dik alasıdır. İnsanları kimse sokağa davet edemez, bunu şiddetle kınıyoruz." .

KAYNAK