Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

Ruhsar Demirel’den iş kazaları sorusu

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, bütçe sunumunu yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a Soma ve Ermenek maden kazaları ile Konya’dan Isparta’ya elma toplamaya giderken trafik kazasında hayatını kaybeden 17 işçi ve ailesi için ne yaptığını sordu. Demirel, “Elma toplamak için okula gitmemiş o gün bir çocuk vardı o minibüste. Okul harçlığı için çalışan çocuklar var o minibüste, üniversite harçlığını çıkarmak için işe giden genç kız var o minibüste. Çeyizi için giden genç bir kız var o minibüste. Bakanlığınız hani çeyiz için 18 yaşındakilere destek oluyor ya, ilgi alanınızda ya. Konya’dan Isparta’ya elma toplamaya giderken ölümleri netleşmiş 17 insan ve onların aileleri onlar için ne yaptığınız Sayın Bakan?” diye sordu.

Otomobil kuş pisliğine büründü

Deliklitaş mahallesinde uzun süredir büyük bir ağacın altında park halinde olan otomobil, kuş pislikleri ile ilginç bir hale büründü.
İki Eylül caddesi üzerinde bulunan otomobilin, bulunduğu yere yaklaşık 20 gün önce park edildiği ve bir daha kaldırılmadığı belirtildi. Üzerindeki ağaçta yaşayan kuşların pislikleri ile neredeyse tamamen kaplanan otomobil, ilginç bir görüntü oluşturuyor. Mahalle sakinleri, otomobilin sahibinin vefat ettiğini, bu yüzden haftaladır bulunduğu yerden kaldırılmadığı için bu durumun yaşandığını anlattılar. Ayrıca satılık olduğu belirtilen otomobilde, ağaca konan kuşların pislemesi sonucu oluşan durum, çevreden geçenlerin de ilgisini çekiyor.

Geri dönüşümde önemli adım

Tepebaşı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların toplanması için hazırlattığı kumbaraları belediye hizmet binası başta olmak üzere belediyeye bağlı çeşitli noktalara yerleştirdi.
Belediye hizmet binası, Özdilek Sanat Merkezi, 19 Mayıs Gençlik Merkezi, Espark Atila Özer Karikatür Evi ve Hedef Batıkent Beldeevi’nde bulunan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Kumbaralarına vatandaşlar kullanım ömrünü tamamlayan küçük elektrikli-elektronik cihaz ve aletlerini atabilecekler. Günümüzde bilgi ve teknoloji çağının en önemli sorunlarından biri olan teknolojik atıkların toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması için Belediyemiz ufak bir adımla çalışmalara başlamış olsa da yaşanılabilir bir çevre adına önemli bir adım atılmıştır.

Milli eğitim müdüründen Sendika başkanı olur mu?

Eğitim iş kolunda yetkili sendika hükümete de yakın olan Eğitim Bir-Sen…
Sendika iktidara yakın olunca, iktidar çevrelerinin yöneticileri de zaman zaman sendikalara müdahil oluyor.
Eğitim-Ben-Sen Eskişehir Şubesi’nin genel kurulu Pazar günü yapılacaktı. Seçimlerde Muarrem Karaman’ın listesi tek lesti olarak gözüküyordu. Ancak sürpriz bir gelişme yaşandı ve Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez’in başkanlığa aday olabileceği iddia edildi.
Bu konuyu dün Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez’e sorduk.
Üzmez, “kesin olarak adayım” açıklaması yapmasa da “Şu anda adaylığımı açıklamadım. Arkadaşlarımızın ısrarı var. Düşünüyorum” yanıtını verdi.

“İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorumuza ise Üzmez, “Henüz resmi olarak aday olmadığım için istifa etmiyorum. Ancak başkan seçilirsem istifa edeceğim” yanıtını verdi.

Eğitimciler ise Milli Eğitim Müdürü makamına yükselmiş bir eğitimcinin, sendika başkanlığına aday olmasını doğru bulmadığını dile getiriyor. Eğitimciler, “Görevinden istifa edip başkanlığa aday olsaydı. Çok daha doğru bir davranış yapmış olurdu” dediler.
Eylemlerden önce

Akredite mi yaptıralım?

Dün Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleşen YÖK protestosunda, eylemci grup arasında yer alan bir kişi basın mensuplarına “Rektörlük binasına pankart asarken fotoğrafımızı çektiniz. Basın kartınızı gösterin” gibi ifadelerle adeta kimlik kontrolü yaptı. Bu olayın bir benzerini geçtiğimiz hafta ESOGÜ’de yemekhanede çıkan gerginlikte özel güvenlik birimleri yapmıştı. Bu konulara sürekli maruz kalmaya başlayan basın mensupları da “Eylemlerden önce akreditasyon mu yaptıralım” şeklinde tepkilerini dile getirdi.

Kaynak