Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

 DEMİREL: KIZILİNLER'İ ÖNEMSİYORUZ                                                                                                                      


MHP’li Demirel, “Biz istihdam yaratacak projeleri önemsiyoruz. Yıllardır bekleyen Kızılinler projesini bitirsinler. Biz her zaman Kızılinler projesine öncelik veriyoruz. Meydan, seçim yatırımıdır. Boşuna TDKB altı ay uzatılmadı” diye konuştu.


MHP tepebaşı İlçe kongresi gerçekleşti. Kongrede Ahmet Boztepe ve İsa Sağsöz başkanlık için yarıştı. Kongreye katılan Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel gazetecilerin kent meydanı ile ilgili sorularını yanıtladı. Demirel, “Biz istihdam yaratacak projeleri önemsiyoruz. Yıllardır bekleyen Kızılinler projesini bitirsinler, biz her zaman Kızılinler projesine öncelik veriyoruz. Meydan, seçim yatırımıdır. Boşuna Türk Dünyası Kültür Başkentliği altı ay boşuna uzatılmadı.” dedi.


Demirel, Kızılinler projesinin yıllardır bitirilemediğini söyleyerek “Eskişehir’in yıllardır bitmemiş olan bir projesi Kızılinler proejesi üzerine, proje üzerine proje yapıyoruz. Kent Meydanından murat nedir, insanların gezip dolaşabileceği bir yer. İnsanlar sokakta rahat gezebiliyor mu? Bir yerde dolaşmaya kalkın ya TOMA geliyor ya başka bir şey geliyor. Eskişehir’i hem ekonomik hem sosyal olarak kaldıracak şey Kızılinler projesinin tamamlandırılmasıdır. Bizim önceliği ona vermemiz lazım” diye konuştu.

 

MİLLET ORTALIKTA BİR ŞEY GÖRSÜN DİYE YAPILMAZ
Konuşmasında projelerin insanlar ortalıkta bir şey görsün diye yapılmaması gerektiğini belirten Demirel, “İl Kütüphanesi ile ilgili olay vardır. Burayı boşaltalım, yıkalım, bir yer kiralayalım ve burayı yeniden yapalım dediler. Bunun mali kaynağını bulamıyoruz dendi ve durdu. Oraya mali kaynak bulamadınız, öbürüne nasıl buluyorsunuz. Bir şey sırf millet ortalıkta bir şey görsün diye yapılmaz. Meydana o ülkede insanlar rahatça çıkamıyorsa o ülke de meydan olmasının manası yok” dedi.

 

KİMİN İSMİNİN VERİLECEĞİ DE ÖNEMLİ
Meydana verilecek ismin de önemli olduğunu söyleyen Demirel “Bazı güreşçiler o meydanda güreş tutmak için kendilerine isim vermek için o meydana kimin isminin verileceği de önemli. Mesela İsmail Gaspıralı ismi verilebilecekse, onları da konuşmalı. Meydanı yapıp acaba hangi isim konulacak. Zaten Türk Dünyasının etinden sütünden, her şeyinden ziyadesi ile istifade edildi diye sanıyorum. Bu böyle kültür lafı olacak olmayacak her yerde de kullanılmamalı. Eğer kültür başkenti için yapılacak ise kültür başkenti olduğumuz kapsam içinde yani geçtiğimiz haziran ayında bununla ilgili her şey yapılabilinirdi. Türk Dünyası Kültür Başkentliği uzatıldı. Uzatmadan sonra da hala somut bir şey yapılmaya çalışıyor. Daha öncesinde bitirilmiş bir şey var mı? Yok. Şimdi şehir için yapılan veya yapılacak olan şey çok faydalıdır. Ama her ilin önemlilik ve öncelik listesi var” diye konuştu.

 

ESKİŞEHİR OKUMUŞ İŞSİZ DOLU
Eskişehir’de istihdam, işsizlik sorunu olduğunun altını çizen Demirel “ Kızılinler’i onun için söylüyorum. Eskişehirli bugüne kadar bir şekilde, sokağa çıkabilme fırsatı bulabildiyse buldu. Zaten sonrasında sokağa çıkana TOMA koştu. O yüzden bizim önceliğimizin bu şehri ekonomik ve sosyal olarak kalkındıracak işleri yapmamız lazım. Bunu yapmadan herkes bir proje söyleyebilir. Eskişehir’in önceliği Kızılinler’dir. Bunun duşunda hiçbir projenin Eskişehir’de önceliği yoktur. Eskişehir okumuş işsiz dolu. Buna kimsenin hakkı yok. Eskişehir, Türkiye’de en çok okumuş insanı barındıran bir şehir” dedi.

 

BU SÜREÇ BİR SEÇİM YATIRIMIDIR
Eskişehir’in vergide değil, yatırımda ilk akla gelecek şehirlerden olması gerektiğini belirten Demirel “ Eskişehir gibi bir il vergide ilk akla gelecek bir yer olmasın. Eskişehir yatırımda ilk akla gelecek il olsun. Ya da projelendirilmiş yaptırımların tamamlanacağı bir il olsun. Eskişehir yalnızca seçim üzerine şunu yapalım bunu yapalım denilecek bir yer değil. Çünkü Eskişehirli ciddi bir eğitime ciddi bir birikime sahip. Gerçek anlamda kültür başkenti. Ruh olarak birçok kültürün birleştiği bir yer. Bizim parti olarak önceliğimiz Kızılinler. Eskişehir ekonomik anlamda sıkıntı içinde, Esnafımız dört gözle burada tüketim yapacak insanları bekliyor. Türkiye’nin en büyük AVM’sini yaptık, en çok AVM’sini yaptık dediğiniz illere hiçbir şey dokundurmayın vergiyle ilgili denetimi ilk Eskişehir’deki AVM’ye yapacağız deyin bunu Eskişehir halkı hak etmiyor. Ama Eskişehirli bunun cevabını verir. Bu süreç bir seçim yatırımıdır. TDKB neden 6 ay uzatıldı. Etinden sütünden her şeyden yararlanıldı” diye konuştu.

 

Kaynak: 2 Eylül