Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

 “Öncelik Kızılinler”                                                                                                                                                             

 

MHP Tepebaşı İlçe Kongresine katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel Kent Meydanı ile ilgili konuştu. Demirel, önceliğin Kızılinler Projesi olduğunu söyledi.


Kent Meydanı ile ilgili düşüncelerini dile getiren Demirel, “Eskişehir’in yıllardır bitmemiş bir projesi var. O da Kızılinler. Kızılinler projesi yıllardır bitmemişken proje üzerine proje yapıyoruz. Kent meydanı nedir? İnsanların gezip dolaşacağı bir yer Eskişehirli sokakta rahat gezebiliyor mu? Bir yerde dolaşmaya kalksın ya TOMA geliyor ya da başka bir şey geliyor. Ama Eskişehir’i hem ekonomik hem sosyal olarak kalkındıracak şey Kızılinler projesinin tamamlanmasıdır. Bizim önceliği ona vermemiz lazım” dedi. İl kütüphanesinin boşaltıldığını ancak mali kaynak olmadığı için yeniden yapılamadığını hatırlatan Demirel, “Buraya mali kaynak bulamadınız oraya nasıl buluyorsunuz. Bunlar ne için yapılıyor? Sırf millet ortalıkta bir şey görsün diye yapılmaz. Meydana eğer insanlar rahatça çıkamıyorsa o ülkede meydan olmasının bir manası yok. Bazı güreşçiler o meydanda güreş tutmak için kendilerine isim vermek için olmaz” diye konuştu.


HÜKÜMET BÜROKRATLARININ PROJELERİNE ŞÜPHE İLE BAKARIM
Eskişehir’de istihdam ve işsizlik sorunu olduğunun altını çizen Demirel, “Eğer Eskişehir’i kültür başkenti yaptı ise biz hala bunu söylüyor ve siyaset yapmaya çalışanlar oluyor ise il kütüphanemiz çok önemli oluyor. Eskişehirli bugüne kadar bir şekilde, sokağa çıkabilme fırsatı bulabildiyse buldu. Zaten sonrasında sokağa çıkana TOMA koştu. O yüzden bizim önceliğimizin bu şehri ekonomik ve sosyal olarak kalkındıracak işleri yapmamız lazım. Sadece gündelik ve seçime yönelik filancanın adını veriyim diye bir şey olmaz. Ben 12 yıldır uyudum, şimdi uyandım, paralel buldum böyle diyen bir hükümetin onun bürokratlarının böyle bitirdiği projeye şaibeli bakarım, şüpheli bakarım” şeklinde konuştu.


‘Eskişehir okumuş işsiz doldu’ diyen Demirel şöyle devam etti: “Buna kimsenin hakkı yok. Eskişehir’de Türkiye’de en çok okumuş insanı barındıran bir şehir. Eskişehir gibi bir il vergide ilk akla gelecek bir yer olmasın. Eskişehir yatırımda ilk akla gelecek il olsun. Ya da projelendirilmiş yaptırımların tamamlanacağı bir il olsun. Eskişehir yalnızca seçim üzerine şunu yapalım bunu yapalım denilecek bir yer değil. Çünkü Eskişehirli ciddi bir eğitime ciddi bir birikime sahip. Gerçek anlamda kültür başkenti. Ruh olarak birçok kültürün birleştiği bir yer. Siz Türkiye’nin en büyük en çok AVM’sini yaptık dediğiniz illere hiçbir şey dokundurmayın. Vergi ile ilgili ilk denetimi Eskişehir’de AVM’ye açacağız deyin. Bunu Eskişehirli hak etmiyor. Ama Eskişehirli bunun cevabını verir.”


BU BİR SEÇİM YATIRIMIDIR
TDKB’liğine de değinen Demirel, “Zaten TDKB’liğinin etinden, sütünden, yağından her şeyinden ziyadesi ile istifade edildi sanıyorum. Bu böyle kültür lafı olacak olmayacak her yerde de kullanılmamalı. Eğer kültür başkenti için yapılacak ise kültür başkenti olduğumuz kapsam içinde yani geçtiğimiz haziren ayında bununla ilgili her şey yapılabilinirdi. TDKB uzatıldı, uzatmadan sonra da hala somut bir şey yapılmaya çalışıyor. Daha öncesinde bitirilmiş bir şey var mı? Yok. Şimdi şehir için yapılan veya yapılacak olan şey çok faydalıdır. Ama her ilin önemlilik ve öncelik listesi var. Bu süreç bir seçim yatırımıdır. TDKB neden 6 ay uzatıldı diye düşünmek lazım” ifadelerini kullandı. (Esra Yücel)


Kaynak: Son Haber