Gazetelerden Haberler
Röportajlar
Dergi Haberleri
Basılı Yayınlar

 TOMA meydanı                                                                                                                                                                     

 

MHP Milletvekili Ruhsar Demirel, kent meydanı tartışmalarıyla ilgili, “İfade özgürlüğünün tam olarak yaşanmadığı bir ülkede meydanlar ancak TOMA’lar için kullanılır” dedi.

 

Demirel, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın eski stadyum alanının ‘millet bahçesi’ olacağı yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eskişehir’in öncelikli sorununun meydan olmadığını belirten Demirel, kentte bitmeyen projelerin olduğunu ve istihdam sıkıntısı yaşandığını aktardı.

 

TOMA’LAR İÇİN KULLANILIR
Demirel, “Bu meydan yapıldığında Eskişehirliler özgürce o meydan da ifade özgürlüklerini kullanabilecekler mi? Meydanda TOMA Parkı var mı? Veya olacak mı? Bu sorulara da cevap isteriz. Ve meydanın adının da ne olacağını da merak ediyoruz. Bir İsmail Gaspıralı, Mustafa Cemil Kırımoğlu meydanı her zaman bir ihtiyaçtır Eskişehir’de. Ama genel olarak TOMA’lara da bir park yeri yapılmalı. Bu gidişat onu gösteriyor. Çünkü İfade özgürlüğünün tam yaşanamadığı bir ülkede meydanlar ancak TOMA’lar için kullanılır.”

 

BİTMEMİŞ PROJELERİ VAR
Demirel, “Eskişehir’in bitmemiş projeleri var. Kızılinler bunlardan bir tanesi. Mesela genç işsizliğimiz çok fazla üniversitede okuyan öğrenciler yarı zamanlı ve güvencesiz çalışıyorlar. Onlarla ilgili bir şey düşünülmez mi? Mesela il kütüphanemizde ne oluyor. Arkeoloji müzesinde neler oldu. Stadyumun durumu nedir? Önce bunları bitirelim sonra meydan konusunu konuşuruz” diye konuştu.

 

KIZILİNLER NEFES ALMA PROJESİDİR
Kızılinler projesiyle ilgili konuşan Demirel, şunları kaydetti: “Eskişehir’in sosyal ve ekonomik ihtiyaçların karşılanması için Kızılinler projesi önemli. Çünkü Eskişehir’in esnafı da çok sıkıntılı. Sosyal imkânlarımız çok kısıtlanmış durumda. Bizim esnafımızı rahat ettirecek uygulamalar sağlanmıyor. Eskişehir sürekli kısıtlamaların test edildiği bir il durumunda o bakımdan Kızılinler Eskişehir için nefes alma projesidir.”

ONLAR AÇIKLASIN
2015 genel seçimlerinde Ankara’dan aday olacağı yönündeki iddialara cevap veren Demirel, “Bununla ilgili yazıp çiziyorlar. Bunu kim söylüyorsa onlar çıkıp bir açıklama yapsınlar. Ben bu konuda bir fikir sahibi değilim” dedi. Adaylığı konusunda ise, “Bizim durumumuzdaki insanların aday olması ya da olmaması parti yönetiminin istişaresine bağlıdır. Yani durumumuzdaki insanlar adayız deme hakkına sahip değiller. Parti yönetimi nerede bize ihtiyaç olduğuna ya da olmadığın karar verirse başımızın üstündedir” diye konuştu.

 

Kaynak: Yeni Gün