Basın Açıklamaları
Meclis Konuşmaları
Soru Önergeleri
Soru Önergesi Cevapları
Kanun Teklifleri
Meclis Araştırma Önerileri
Genel Görüşme Önergeleri

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama ve Şehitler Günü kutlamaktan onur duyduğumuz milli zaferlerimiz ve dualarımızla ruhlarını şad ettiğimiz şehitlerimizi anma günlerimizden biridir.

Bir millet olmanın ilk şartı bir vatan toprağına sahip olmaktır. Herkes çok iyi biliyor ki bu topraklara sahip olmak ve onu korumak adına dünyada eşi görülmemiş mücadeleler verdik. Anadolu’yu vatan tutuğumuz ilk günden bu güne milyonlarca can bu topraklar uğruna kendini feda etti.


Şehitlerimiz ki;

Onların kanları bayrağımızın alı,

Kahramanlıkları milletimizin şanı,

Madalyaları övüncümüzün nişanıdır.

Türk milliyetçiliğine ve şehitlerimize vurgu yapıldığında ve şehit cenazelerinde halkın doğaçlama olarak “şehitler ölmez vatan bölünmez” diyerek hançerelerinden dökülen feryatları bile kan kokuyor kan üstünden siyaset yapılıyor diyerek eleştirenlere, yok sayanlara söylemek isterim ki evet kan kokuyor. Çünkü bu toprakların tamamı kanla sulandı ve yine İstiklal Marşımızın ilk iki kıtasını bile söylemekten imtina eden zavallı zevata İstiklal Marşımızın bir başka kıtasını daha söylemek ve hatırlatmak isterim.


Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şühedâ fışkıracak toprağı sıskan, şühedâ!

Cânı, cânânı, bütün varımı alsında hudâ,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

 

18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlarken tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum; cennetmekan şehitlerimizin ve gazilerimizin onurlu ailelerine kalbi şükranlarımı iletiyorum.

Ne Mutlu Türküm Diyene.