Basın Açıklamaları
Meclis Konuşmaları
Soru Önergeleri
Soru Önergesi Cevapları
Kanun Teklifleri
Meclis Araştırma Önerileri
Genel Görüşme Önergeleri

8 Mart 2012 Dünya Kadınlar Günü

8 Mart, kadınların yaşadıkları sorun ve taleplerin ifade edildiği ve uzun yıllardır sürdürülen eşitlik mücadelesi çabalarının anlatıldığı bir gündür.

Neden 8 Mart sorusunun cevabı şöyle.  1857 yılında Amerika’da tekstil işçisi kadınların grevine yapılan müdahalede çıkan yangında fabrika kapısının kilitlenmiş olması nedeniyle kurtulamayıp yanarak ölen 129 kadının anısına seçilmiş bir gündür.

1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Neden yapıldığını, neyi ifade ettiğini kısacası öyküsünü çoğu kez bilmediğimiz seçilmiş günlerde kendi kadınlarımız kızlarımız öldüğünde göstermediğimiz duyarlılığı gösteriyoruz.

Örneğin 9 Eylül 2009’da ne olduğunu hatırlıyor muyuz?

İstanbul’da yaşanan sel felaketinde insanlarımız yaşamını yitirdi. Vefat edenlerin sekizi kadındı.

Yük taşımak için üretilen Trafik Kanunu'na göre servis taşımacılığında kullanılması yasak olan kapalı kasa kamyoneti işçi servisi olarak kullanan Halkalı'daki bir tekstil fabrikasında çalışan Güldane Çiftçi, Özlem Ünal, Bircan Karataş, Naciye Karadeniz, Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Fikriye Özentürk ve Nuriye Can’ın, 9 Eylül 2009’da kapalı kasa kamyonetin arkasında işe gittiklerinden minibüsün yük bölümünde cam olmadığı için tehlikeyi fark edemedikleri, sürgülü kapının bulunmadığı minibüsün kapısının ise sel nedeniyle oluşan basınçtan açılamadığı için vefat ettiler.

Kendi geleceği, evinin ekmeği, milletinin refahı için alın teri akıtan tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun.